już pomijając art 17 ust 5 uosr to jak twoim zdaniem osoba całkowicie niezdolna do pracy ma zrezygnować z aktywności zawodowej wyłącznie z powodu sprawowania nad kimś opieki?
Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2018.2220) - dalej u.ś.r., o świadczeniach rodzinnych określa przesłanki negatywne, których wystąpienie powoduje, iż świadczenie rodzicielskie nie przysługuje stanowiąc w przepisie art. 17c ust. 9 u.ś.r., że świadczenie rodzicielskie nie przysługuje, jeżeli:
1) co najmniej jeden z rodziców dziecka lub osoba, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lub 3, otrzymują zasiłek macierzyński lub uposażenie za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub okres urlopu rodzicielskiego;
2) dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej – w przypadku osób, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 4;
3) osoba ubiegająca się o świadczenie rodzicielskie lub osoba pobierająca świadczenie rodzicielskie nie sprawuje lub zaprzestała sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, w tym w związku z zatrudnieniem lub wykonywaniem innej pracy zarobkowej, które uniemożliwiają sprawowanie tej opieki;
4) w związku z wychowywaniem tego samego dziecka lub w związku z opieką nad tym samym dzieckiem jest już ustalone prawo do świadczenia rodzicielskiego, dodatku do zasiłku rodzinnego, o którym mowa w art. 10, świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów
5) osobom, o których mowa w ust. 1, przysługuje za granicą świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia rodzicielskiego, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
Jak z powyższego wynika, w cytowanym wyżej przepisie określono katalog okoliczności, w których świadczenie rodzicielskie nie przysługuje, nie zawiera on jednak pobierania renty socjalnej. Świadczenie to, nie jest również wymienione w art. 27 ust. 5 u.ś.r., który reguluje kwestie zbiegu uprawnień do świadczenia rodzicielskiego i innych świadczeń w ten sposób, że w przypadku zbiegu uprawnień do następujących świadczeń: świadczenia rodzicielskiego, świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego lub dodatku do zasiłku rodzinnego, o którym mowa w art. 10 lub zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. – przysługuje jedno z tych świadczeń wybrane przez osobę uprawnioną.
W świetle powyższych unormowań z uwagi na to, że u.ś.r., nie zawiera przepisu wykluczającego możliwość przyznania prawa do świadczenia rodzicielskiego w przypadku, gdy osoba ubiegająca się o to świadczenie pobiera rentę socjalną nie ma przeszkód, by wnioskująca o świadczenie rodzicielskie mogła otrzymywać zarówno przyznaną decyzją ZUS rentę socjalną, jak i świadczenie rodzicielskie.
cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare