Ale wniosek wróci do Gminy z numerem PESEL, o to w jaki sposób Gminy i UM weryfikują osobę np. dla potrzeb wyborów.
"Dane adresowe nie są informacją, która stanowi o tożsamości osoby, więc ich umieszczenie w dowodzie osobistym nie jest konieczne. Adres zameldowania nie będzie już decydował o miejscu prowadzenia wielu formalności urzędowych. Sprawy związane z dowodami osobistymi załatwimy w dowolnym urzędzie na terenie całego kraju" - mówi PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.
Podkreśla, że brak informacji o adresie zameldowania w nowych dowodach nie będzie miał wpływu np. na kwestię ustalania tożsamości wyborcy (10 maja odbędą się wybory prezydenckie, na jesieni - parlamentarne-PAP). "Zgodnie z przepisami wyborca przed przystąpieniem do głosowania, okazuje obwodowej komisji wyborczej dokument umożliwiający stwierdzenie jego tożsamości" - przypomina Woźniak. Rzeczniczka MSW podkreśla, że w nowym dowodzie osobistym nadal pozostanie numer ewidencyjny PESEL. "Obwodowa komisja wyborcza, będzie mogła porównać go z tym, który znajduje się w spisie wyborców, co pozwoli uniknąć ewentualnych pomyłek. Już teraz ustalenie tożsamości wyborcy mogło nastąpić po okazaniu np. paszportu, w którym nie ma informacji o adresie zameldowania" - mówi Woźniak.
Zachłychnięci tym co wiemy, zapomnieliśmy zapytać, czy nam wolno.
W innym przypadku, ludzie mogliby składać wniosek w każdym OPSie i podawać różne miejsca zamieszkania i odbierać pieniądze w różnych kasach. Gminy mają narzędzia, żeby po numerze PESEL sprawdzić, czy dana osoba podlega po ten okręg wyborczy, pewnie sytuacja będzie analogiczna, jeśli chodzi o DO, które będą wypłacać Gminy lub Urzędy Miasta.
Zachłychnięci tym co wiemy, zapomnieliśmy zapytać, czy nam wolno.
nie można. CBB nie jest podpięta pod dodatek osłonowy.
Sprawdzisz czy ktoś bierze SW lub ZR. Jak sprawdzisz emeryta, który z tego nie korzysta? Powodzenia
cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare