Wiem, temat wałkowany, ale nadal mam wątpliwości. Do tej pory SZO i ŚP przyznawaliśmy od dnia wyrejestrowania. Widzę jednak, że jest coraz więcej wyroków i więcej ośrodków, które przyznają od komisji bez względu na rejestrację w PUP. Czy ktoś ma może jakieś stanowisko ministerstwa w tej sprawie? I może wypowiedzcie się kto jak postępuje.
Należy zatem przyjąć, że tak jak w przypadku świadczenia pielęgnacyjnego, tak samo w odniesieniu do specjalnego zasiłku opiekuńczego, osoba zarejestrowana w urzędzie pracy ma prawo ubiegać się o przyznanie tego świadczenia. Dodatkowym potwierdzeniem tego stanowiska jest analiza przepisu art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. j/ ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, z którego jasno wynika, że uzyskanie prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego pozbawia osobę zarejestrowaną jako bezrobotna tego statusu, a w konsekwencji pozbawia taką osobę uzyskania za pośrednictwem urzędu pracy zatrudnienia (innej pracy zarobkowej). Sytuację taką, w ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, należy utożsamić z pojęciem "rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej", użytym w art. 16a ust. 1 ustawy. Należy mieć bowiem na uwadze to, że skutki wyłączenia możliwości uzyskania zatrudnienia za pośrednictwem urzędu pracy i skutki podjęcia samodzielnej decyzji o rezygnacji z zatrudnienia, z uwagi na konieczność sprawowania stałej opieki nad osobą niepełnosprawną, są w istocie takie same – oznacza to bowiem, że dana osoba nie wykonuje pracy zawodowej, gdyż czas ten poświęca opiece nad osobą niepełnosprawną. https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/F4A7B335BC
SZO przysługuje, gdy osoba rezygnuje z zatrudnienia lub nie podejmuje zatrudnienia. Rezygnację rozumiem jako sytuację, gdy ktoś pracował i przestał pracować ze względu na opiekę, niepodejmowanie zaś jako możliwość zatrudnienia, ale niezatrudnianie się ze względu na opiekę. Osoba zarejestrowana w urzędzie pracy może podjąć pracę, ale fakt, że jest zarejestrowana jako osoba bezrobotna oznacza, że tego nie robi. Samo pozostawanie "w gotowości" do pracy nie może być przesłanką negatywną przyznania SZO, gdyż właśnie ta sytuacja, gdy osoba fizycznie jest w stanie pracę podjąć, ale nie może tego zrobić ze względu na opiekę nad osobą niepełnosprawną, jest przesłanką do przyznania SZO.
Ponadto uważam, że dopóki osoba nie otrzyma decyzji o przyznaniu jej SZO, pozostaje w sytuacji niepewności. Zarejestrowanie w PUP wiąże się na przykład ze składkami zdrowotnymi. Trudno też wymagać, by osoba, która opiekuje się osobą niepełnosprawną, wyrejestrowywała się z PUP w dniu złożenia wniosku na komisję. Ta komisja może nie przyznać stopnia znacznego na przykład. A jeśli przyzna,to też nie jest wiadomo w tym momencie, że na pewno będzie się należał SZO.
Tak więc ja przyznaję niezależnie od zarejestrowania się w PUP.
Wodociągi Kieleckie w sposób wzorcowy usuwają awarie, w sposób błyskawiczny. Jesteśmy w czołówce krajowej, a nawet światowej. Liczba awarii z roku na rok maleje.