szo KRUS - Świadczenia rodzinne

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]

Napisano: 15 gru 2015, 9:19

Witam. Podpowiedzcie jak postąpić z osobą wnioskującą o szo samotną ubezpieczoną obowiązkowo w KRUS?
ensiferum


Napisano: 15 gru 2015, 9:23

no niech się zdeklaruje czy chce ZUS czy KRUS
jak KRUS to wnioseczek i słać do KRUS
oni ustalą ile lat płacić przyślą decyzję i płacić do KRUS
i wtedy społeczne KRUS zdrowotne ZUS
gasiak

Napisano: 15 gru 2015, 9:28

a sory to pierwszy wniosek więc :
Składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe za rolnika (małżonka rolnika, domownika), który otrzymał świadczenie pielęgnacyjne (specjalny zasiłek opiekuńczy, zasiłek dla opiekuna) na podstawie oświadczenia o zaprzestaniu prowadzenia gospodarstwa rolnego/wykonywaniu w nim pracy
– proponowana procedura współpracy wójta, burmistrza lub prezydenta miasta realizującego świadczenia rodzinne z KRUS w związku ze zmianami wprowadzanymi ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 1506) ; ustawa weszła w życie 1 października 2015 r.
1.
Przyznanie decyzją administracyjną świadczenia pielęgnacyjnego (lub specjalnego zasiłku opiekuńczego lub w bardzo nielicznych przypadkach zasiłku dla opiekuna) przez organ właściwy (wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy dla miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się), zgodnie z art. 17b ustawy o świadczeniach rodzinnych, możliwe jest m.in. w oparciu o oświadczenie rolnika, małżonka rolnika, domownika, o zaprzestaniu: prowadzenia gospodarstwa rolnego/wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym.
2.
Zasadnym jest aby organ właściwy, wydając aktualnie decyzję przyznającą danej osobie świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna, ustalił, jaki status ubezpieczeniowy na gruncie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników ma ta osoba w KRUS, gdyż zgodnie z art. 6 ust. 2b ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, od ustalenia statusu ubezpieczeniowego w KRUS uzależnione jest ewentualne zgłoszenie danej osoby do ubezpieczenia w ZUS - KRUS jest organem właściwym do wiążącego rozstrzygania, jaki status ubezpieczeniowy na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników ma dana osoba.
W związku z powyższym, zasadne jest aby organ właściwy zwrócił się do jednostki organizacyjnej KRUS o rozstrzygnięcie:
- czy dana osoba, której organ właściwy na podstawie oświadczenia o zaprzestaniu prowadzenia gospodarstwa rolnego/wykonywania w nim pracy, przyznał na dany, wskazany okres decyzją administracyjną świadczenie pielęgnacyjne/specjalny zasiłek opiekuńczy, podlega ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu w KRUS i z jakiego tytułu, w tym, czy toczy się w KRUS postępowanie o objęcie tej osoby ubezpieczeniem emerytalno-rentowym na podstawie art. 16 ust. 2 pkt 4 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
gasiak

Napisano: 15 gru 2015, 9:28

Dobrą praktyką będzie również poinformowanie tej osoby przez organ właściwy o możliwości wyboru ubezpieczenia emerytalno-rentowego, tj.:
- osoba ta, po przyznaniu przez organ właściwy świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna i utracie dotychczasowego tytułu ubezpieczenia emerytalno-rentowego w KRUS w związku z zaprzestaniem prowadzenia gospodarstwa rolnego/wykonywania w nim pracy, będzie mogła złożyć do KRUS wniosek o objęcie jej nowym tytułem ubezpieczenia emerytalno-rentowego na podstawie art. 16 ust. 2 pkt 4 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. W przypadku objęcia jej tym nowym tytułem ubezpieczenia, składki na to ubezpieczenie, na podstawie decyzji KRUS, będzie opłacał do KRUS, ze środków budżetu państwa, organ właściwy, który przyznał świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna (osoba ta zachowa więc status ubezpieczonej w KRUS).
-jeśli osoba ta nie złoży do KRUS wniosku o objęcie jej ww. nowym tytułem ubezpieczenia emerytalno-rentowego w KRUS, i w wyniku rozstrzygnięcia KRUS, z powodu zaprzestania prowadzenia gospodarstwa rolnego/wykonywania w nim pracy, utraci status osoby ubezpieczonej w KRUS, finalnie zostanie zgłoszona przez organ właściwy do ubezpieczenia emerytalno-rentowego w ZUS i organ właściwy będzie opłacał składki na to ubezpieczenie do ZUS ze środków budżetu państwa.
gasiak

Napisano: 15 gru 2015, 9:29

wynikającej z objęcia lub ustania ubezpieczenia społecznego rolników, KRUS nie wydaje decyzji (art. 39 ust.4 ustawy).Dodatkowo KRUS informuje:
· Wysokość miesięcznej składki emerytalno-rentowej za każdego ubezpieczonego wynosi 10% emerytury podstawowej.Składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe opłaca się co kwartał w terminie do ostatniego dnia pierwszego miesiąca danego kwartału, tj.: 31 stycznia; 30 kwietnia; 31 lipca; 31 października. Jeśli decyzja o objęciu ubezpieczeniem nie została doręczona na co najmniej 14 dni przed ustawowym terminem płatności obowiązuje termin płatności wynoszący 14 dni od dnia doręczenia tej decyzji (art. 40 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 20 grudnia 1990r. o ubezpieczeniu społecznym rolników).
·W przypadku, gdy okres podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu jest krótszy niż miesiąc, wysokość składki oblicza się proporcjonalnie do liczby dni podlegania temu ubezpieczeniu w tym miesiącu ( art. 17 ust.3 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników).
· Objęcie ubezpieczeniem na wniosek oznacza, że osoba ta będzie mogła w dowolnym momencie, po złożeniu oświadczenia we właściwej jednostce organizacyjnej KRUS, z niego zrezygnować i wówczas podlegać będzie obowiązkowemu ubezpieczeniu w ZUS na zasadach określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Kopię decyzji o ustaniu ubezpieczenia takiej osoby jednostka organizacyjna KRUS niezwłocznie przekazuje do organu właściwego.
· Wybór możliwości 2, tj. niezłożenie wniosku w jednostce organizacyjnej KRUS o objęcie ubezpieczeniem emerytalno-rentowym na podstawie art. 16 ust. 2 pkt 4 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oznacza, że osoba ta podlegać będzie ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu w ZUS na podstawie art. 6 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (jest to ubezpieczenie obowiązkowe).
gasiak

Napisano: 15 gru 2015, 9:30

W przypadku niezłożenia, w terminie 30 dni od dnia wydania decyzji przyznającej świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna, wniosku w KRUS o objecie ubezpieczeniem emerytalno-rentowym, jednostka organizacyjna KRUS informuje organ właściwy o niezłożeniu wniosku, a w przypadku złożenia wniosku o przywrócenie terminu niezwłocznie informuje o sposobie jego rozpatrzenia. Termin 30 dniowy na złożenie w KRUS wniosku może zostać przez KRUS przywrócony, jeżeli rolnik, małżonek lub domownik złoży wniosek o jego przewrócenie, w którym uwiarygodni, że niezachowanie terminu nastąpiło wskutek zdarzeń losowych.
Termin 30 dni na złożenie wniosku jest niezbywalnym prawem osoby wynikającym ze zmienionych przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (art.3 ust.6 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników).
gasiak

Napisano: 15 gru 2015, 9:30

na stronie mpips masz komunikat w tej sprawie to 1 droga
gasiak



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x