"zastanawianie się nad obowiązkiem alimentacyjnym" - nakazał nam ustawodawca w art. 16a ust. 1 - SZO przysługuje osobom zobowiązanym do alimentacji zgodnie z KRiO. W kwestii "obowiązku alimentacyjnego" musisz niestety sięgnąć do tej (wskazanej przez ustawodawcę w ust. 1 ) ustawy, a tam jest jasno napisane kto jest zobowiązany do alimentacji - szczególnie w art. 132.ensiferum pisze:Oda czy zastanawianie się nad obowiązkiem alimentacyjnym brata na brata z tendencją na nie, to nie jest podważaniem tego co jest już ustalone a w stosunku do naszej ustawy nie jest nadinterpretacją przepisów, w końcu prawo traktuje się literalnie
ktoś 25, może i są okresy zasiłkowe ale i jeszcze jest coś takiego że świadczenia uzależnione od niepełnosprawności wyrównujemy tak jak np zp i jak ktoś złoży dok z dochodami za 2013 i z uprawnieniami w okresie 2014/2015 to mu nie rozpatrzysz wniosku bo minął okres zasiłkowy?
a nie mówiłemII SA/Ol 306/15,
Z woli ustawodawcy, nie sam fakt opieki nad osobą niepełnosprawną, czy też rezygnacja z zatrudnienia dla jej sprawowania, lecz szczególna więź prawna pomiędzy osobą opiekuna a osobą niepełnosprawną, wyróżnia grupę uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego z art. 16a ust. 1 u.ś.r. Uzyskanie uprawnienia do otrzymania specjalnego zasiłku opiekuńczego przez dalszą osobę (np. wnuka) - w stosunku bliskości względem osoby wymagającej opieki - możliwe jest w sytuacji, gdy brak jest osoby zobowiązanej w bliższej kolejności do alimentacji (np. dzieci), to jest, gdy takiej osoby w ogóle nie ma lub gdy osoba taka nie jest w stanie sprawować opieki nad potrzebującym.