Na podstawie art. 104, art. 107 Ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2013 r., poz. 267 ze zm.) oraz art. 2, art. 3 pkt 22, art 5 ust. 2, art. 16a ust. 1, art. 20 ust. 1-3, art. 23 ust. 4e, art. 24 ust. 1-2a, art. 26 ust. 1, art. 32 ust. 2 Ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity: Dz. U. 2013 r. poz. 1456 z późn. zm.) oraz Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 3 stycznia 2013 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U. z 2013 poz. 3), Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 sierpnia 2012 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę do ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokości świadczeń rodzinnych (Dz. U. z 2012 r., poz. 959) oraz na podstawie upoważnienia Wójta Gminy .....................
ORZEKAM
odmówić Pani świadczenia w formie:
1. specjalny zasiłek opiekuńczy, wnioskowanego na ...............
2. składka na ubezpieczenie społeczne opłacana za osoby pobierające specjalny zasiłek opiekuńczy, wnioskowanej na ................
Powodem odmowy jest: Brak rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.
UZASADNIENIE
W myśl art. 16 a ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2012 r. poz. 788 i 1529) ciąży obowiązek alimentacyjny, jeżeli rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Zgodnie a art.23 ust. 4e ustalając prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, organ właściwy zwraca się do kierownika ośrodka pomocy społecznej o przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, o którym mowa w ustawie z dni 12 marca 204r o pomocy społecznej, w celu weryfikacji okoliczności dotyczących spełniania warunków do przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego.
Aktualizację wywiadu przeprowadza się po upływie 6 miesięcy, jeżeli do końca okresu, na który ustalone zostało prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, pozostało więcej niż 3 miesiące, oraz w każdej sytuacji, gdy zaistnieją wątpliwości co do spełnienia warunków do przyznania świadczenia.
W dniu .......... do tutejszego Ośrodka wpłynął Pani wniosek o ustalenie prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego na matkę: ............................
Po rozpatrzeniu kompletu dokumentów Organ dokonał oceny, czy zachodzą przesłanki do przyznania świadczenia lub odmowy świadczenia:
1) Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964r Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2012r. poz.788) ciąży na Pani obowiązek alimentacyjny względem matki ..........................
2) Osoba ubiegająca się o specjalny zasiłek opiekuńczy powinna rezygnować z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad osobą legitymująca się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Z posiadanych dokumentów wynika, że Pani ...................ź, legitymuje się znacznym stopniem niepełnosprawności wydanym na stałe przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
Przez zatrudnienie lub inną pracę zarobkową - na podstawię art. 3 pkt 22 ustawy o świadczeniach rodzinnych - rozumie się wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego, umowy o pracę nakładczą oraz wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło albo w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych, a także prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej.
Rezygnacja z zatrudnienia w celu sprawowania opieki nie może budzić wątpliwości. Musi to być stan trwały, czyli osoba taka musi zrezygnować definitywnie zarówno z aktualnego zatrudnienia, jak i nie podejmować tego zatrudnienia w przyszłości.
Rezygnacja z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej nie wystapiła, więc ta przesłanka nie została spełniona.
3) Posiadanie prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego uzależnione jest od spełnienia kryterium dochodowego, które wynosi 623 zł. Po zbadaniu sytuacji finansowej osoby sprawującej opiekę oraz osoby wymagającej opieki ustalono, że ta przesłanka została spełniona.
Na podstawie złożonego wniosku w dniu ................. wraz z załączonymi dokumentami i przeprowadzonego postępowania stwierdza się, iż nie została spełniona jedna z przesłanek warunkujących uzyskanie wnioskowanego świadczenia na wyżej wskazaną osobę.
Jak wynika bowiem z przedłożonych dokumentów Pani nie zrezygnowała z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.
W tym stanie faktycznym i prawnym decyzja jest uzasadniona, tak więc orzeczono jak na wstępie.
wniosek złożony w dniu 21.11.2013r. orzeczenie o umiarkowanym stopniu, odwołanie sie od decyzji kolejne orzeczenie o znacznym stopniu wydane w dniu 05.02.2014r.