również Marszałek Województwa gdyż zgodnie z art. 46 ust. 2 b ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego zapewnienie realizacji postanowienia sądowego o przyjęciu do szpitala psychiatrycznego osoby, o której mowa w art. 29 ust. 1, należy do marszałka województwa.
Mi z kolei Urząd Marszałkowski oświadczył, że zapewnienie realizacji postanowienia polega na zapewnieniu miejsca w placówce, a nie dowiezieniu do niej. Nie bez racji, bo o dowiezieniu mówi kolejny ustęp - Art.46 ust. 2c:
"Jeżeli osoba psychicznie chora, wobec której wydano postanowienie o przyjęciu do szpitala psychiatrycznego, odmawia stawienia się w szpitalu psychiatrycznym lub w inny sposób utrudnia wykonanie tego postanowienia, sąd z urzędu lub na wniosek upoważnionego przez marszałka województwa lekarza psychiatry może zarządzić zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie tej osoby do szpitala psychiatrycznego przez Policję."
Informowałem pismem sąd, że osoba odmawia i sąd zarządził dowóz przez policję.
Inna sytuacja jest wtedy, kiedy osoba się zgadza, a samą strach ją puścić. Wtedy praktyka często wygląda tak, że pracownik socjalny dostaje delegację i jedzie z nią