Witam, policja zwróciła się do nas o udostępnienie dokumentacji odnośnie stanu zdrowia naszej klientki (która jest osobą psychicznie chora). czy możemy udostępnić takie dokumenty medyczne??
na art. 14 ust 5 ustawy o policji z dn. 6.04.1990r. - dokumentacja niezbędna w prowadzonym postepowaniu (tylko tyle napisane, a osobiście wiem, że prokuratura przekazała sprawę na policję i oni to prowadzą)
Policja w celu realizacji ustawowych zadań może korzystać z danych o osobie, w tym również w formie zapisu elektronicznego, uzyskanych przez inne organy, służby i instytucje państwowe w wyniku wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz przetwarzać je w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926, z późn. zm.5)), bez wiedzy i zgody osoby, której dane te dotyczą.
nie sądzę że pod te instytucje i czynności operacyjno - rozpoznawcze da się podciągnąć pracownika socjalnego z jego wywiadem środowiskowym
poza tym:
Administrator danych, o których mowa w ust. 4, jest obowiązany udostępnić dane osobowe policjantowi wskazanemu w imiennym upoważnieniu Komendanta Głównego Policji, Komendanta CBŚP, komendantów wojewódzkich Policji lub uprawnionego policjanta, po okazaniu tego upoważnienia oraz legitymacji służbowej. Fakt udostępnienia tych danych podlega ochronie na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. Nr 182, poz. 1228).
coś mi się wydaje, że nie tak się to u Was odbywało?
Sąd, prokuratura i owszem policja właściwie mogą zawsze i nic nie poradzisz .Poczytaj dokładnie art 15 ust1 pkt 6 o policji . Jezeli uda się odmówić to życzę powodzenia w uzasadnieniu, bo nie chciałbym w konsekwencji dostać wniosek od prokuratora o to samo, bo z zasady policja robi dla prokuratury.
widzę tylko coś takiego:
6) żądania niezbędnej pomocy od instytucji państwowych, organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie użyteczności publicznej; wymienione instytucje, organy i przedsiębiorcy są obowiązani, w zakresie swojego działania, do udzielenia tej pomocy, w zakresie obowiązujących przepisów prawa;
7) zwracania się o niezbędną pomoc do innych przedsiębiorców i organizacji społecznych, jak również zwracania się w nagłych wypadkach do każdej osoby o udzielenie doraźnej pomocy, w ramach obowiązujących przepisów prawa
czyli - nie bezwzględnie, bo prosi policja czy prokuratura, tylko wtedy kiedy przepisy prawa na to pozwolą a te instytucje wskażą przeznaczenie i podstawę prawną do pozyskania takich informacji.