Pan ma świadczoną pomoc w formie uslug opiekunczych 15 godzin tygodniowo od poniedziałku do piatku. Mieszka sam, jego stan zdrowia znacznie sie pogorszyl i nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. Nie wyraza zgody na umieszczenie w DPS. Ma rodzenstwo ktore nie chce nim sie opiekować, swiadczy tylko pomoc od czasu do czasu. Pan zostaje bez opieki w weekendy...co mozemy zrobic jako Gops?
klara45 pisze:Pan zostaje bez opieki w weekendy...co mozemy zrobic jako Gops?
Przyznać usługi opiekuńcze również w dni wolne od pracy.
Jeżeli stan zdrowia klienta jest tak zły, że zdaniem OPS nie może on sam funkcjonować (wymaga całodobowej opieki), a usługi opiekuńcze są niewystarczające można wystąpić do Sądu z wnioskiem o umieszczenie bez zgody w DPS/ZOL (zależy od stanu klienta). Dobrze w tym wypadku dołączyć pisemne oświadczenie strony, że nie zgadza się na umieszczenie w DPS/ZOL i jakąś dokumentacje medyczną.
Jest możliwość wizyty psychologa w środowisku, przy skladaniu wniosku do sadu o skierowanie do DPS również zasiegamy opinii psychologa w celu potwierdzenia i zdobycia materiału dowodowego do wniosku.
Jeżeli osoba leczy się psychiatrycznie to wniosek do Sądu o przymusowe umieszczenie w DPS, ale jeśli nie ma zaburzeń psychicznych - to tylko przez Prokuraturę.
Wszystko jest możliwe. Niemożliwe wymaga po prostu więcej czasu.
Ludzie ogarnijcie się, straszne jest siłą umieszczać człowieka w DPS, traktujecie człowieka z góry jako psychicznego czy śmiecia, to że człowiek jest niepełnosprawny i wymaga pomocy, nie oznacza że można za niego decydować/
Wystarczy przyjść z psychologiem, czy psychiatrą do niego na zwykłą wizytę pracownika, porozmawiać z nim, wtedy ów specjalista zdecyduje czy klient jest świadomy swoich decyzji. Podobnie robi się z bezdomnymi mieszkającymi na ulicy, nikt nikogo siłą nie zmusza do schroniska.