Pytanie i odpowiedź z lexa
Na fakturze dokumentującej ilość zużytych paliw gazowych mogą wystąpić 3 rodzaje odczytu.
1. szacunkowy - odmawiamy przyznania refundacji podatku Vat;
2. odbiorcy;
3. rzeczywisty - po spełnieniu wszystkich kryteriów przyznajemy refundację podatku Vat.
Jak powinniśmy traktować odczyt - odbiorcy?
Teoretycznie odbiorca powinien wskazywać aktualny stan licznika. W nagłówku faktury widnieje również informacja, że jest to rozliczenie, a nie prognoza.
ODPOWIEDŹ
Faktura z odczytem odbiorcy to jeden ze sposobów, w jaki przedsiębiorstwo energetyczne umożliwia odbiorcom gazu rozliczenie się za zużyte paliwo. Zasadniczo na podstawie odczytów dokonywanych przez odbiorcę PGNiG wystawia faktury do zapłaty. Jeśli przedmiotowe faktury zostały wystawione przez przedsiębiorstwo i opłacone, to powinny być przyjęte w sprawie tzw. dodatku gazowego. W sytuacji wątpliwej można zastosować konkretne pytanie do PGNiG, czy wnioskodawca posiada faktury dokumentujące rzeczywiste zużycie gazu za wskazany okres (jakie jest to zużycie i za jaki okres).
Zakładam, że sprawa nie dotyczy faktur za okres zawierający więcej niż jeden rok kalendarzowy.
Stosownie do art. 18 ust. 1 ustawy z 15.12.2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu - dalej ustawa, w przypadku, gdy odbiorca paliw gazowych w gospodarstwie domowym, o którym mowa w art. 62b ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne - dalej u.p.e.:
1) wykorzystuje jako główne źródło ogrzewania ............
2) jest osobą w gospodarstwie domowym jednoosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 615, 1265 i 2140) nie przekracza kwoty 2100 zł, lub osobą w gospodarstwie domowym wieloosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych nie przekracza kwoty 1500 zł na osobę
- przysługuje mu refundacja kwoty odpowiadającej podatkowi VAT wynikającej z opłaconej faktury i informacji, o których mowa w art. 18a, dokumentujących dostarczenie paliw gazowych od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. do tego odbiorcy paliw gazowych, zwana dalej "refundacją"
Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy, do wniosku o refundację podatku VAT odbiorca paliw gazowych w gospodarstwie domowym, o którym mowa w art. 62b ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy - Prawo energetyczne, załącza fakturę dokumentującą dostarczenie paliw gazowych do tego odbiorcy przez to przedsiębiorstwo energetyczne obejmującą okres dotyczący wniosku oraz dowód uiszczenia zapłaty za tę fakturę.
Warto pamiętać, że w myśl art. 21 ust. 3 ustawy, w sprawach refundacji podatku VAT nieuregulowanych niniejszą ustawą stosuje się przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a. Zgodnie art. 75 § 1 k.p.a. jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. W szczególności dowodem mogą być dokumenty, zeznania świadków, opinie biegłych oraz oględziny. Zatem w przypadku budzącym wątpliwość organu jest możliwość pisemnego wystąpienia do przedsiębiorstwa energetycznego z pytaniem, czy wnioskodawca posiada faktury dokumentujące rzeczywiste zużycie gazu za wskazany okres (i jakie jest to zużycie za dany okres).