ubezpieczenie zdrowotne dziecka

Strona 2 z 2    [ Posty: 15 ]

Moderator: heiland

Napisano: 16 wrz 2016, 14:28

wydajemy decyzję ubezpieczenie na dziecko od dnia 13.09.2016r. czy w takim przypadku składka jest podzielna , czy zgodnie z art. 79 ust. 2 składka jest miesięczna i niepodzielna.

System Pomost STD składkę podzielił
basias

Napisano: 19 wrz 2016, 12:38

Mam zamiar napisać do NFZ i zapytać czy jeśli matka (bądź inny opiekun) nie wystąpi do OPS z wnioskiem do objęcia dziecka ubezpieczeniem - czy wtedy podpisując w ośrodku zdrowia oświadczenie -otrzyma poradę i w takim wypadku świadczeniodawca -czyli przychodnia zdrowia rozlicza świadczenie z NFZ , który z kolei rozlicza poniesione koszty z Ministerstwem zdrowia.Chodzi mi o art.2,ust.1,pkt3 lit.a - ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Jeśli mam rację -to jeśli do OPS nie wpłynie wniosek o objęcie dziecka ubezpieczeniem ośrodki zdrowia mają obowiązek udzielić porady - nie mogę znależć tylko druku takiego oświadczenia jakie powinno być złożone w przychodni
Kaja13

Napisano: 21 wrz 2016, 8:38

Witam ponownie- nie dawało mi spokoju to ubezpieczenie małoletniego dziecka i płacenie za nie składek.
Znalazłam Art.2 ust 1 pkt 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który dotyczy dzieci przed ukończeniem 18 roku życia ,które posiadają obywatelstwo polskie , ale nie są objęte powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym .
Dzieci takie posiadają prawo do tych samych świadczeń co dzieci osób ubezpieczonych , z tym że w ich przypadku koszty leczenia są ponoszone przez budżet państwa. Rodzice składają oświadczenie z zaznaczeniem art.2 ust 1 pkt3 lit.a w/w ustawy.
Składając oświadczenie rodzice powinni zaznaczyć odpowiednio w oświadczeniu ,że ich dziecko jest nieubezpieczone. W tym wypadku świadczeniodawca rozlicza świadczenie z NFZ, który z kolei rozlicza poniesione koszty z Ministerstwem Zdrowia.

Jeśli nie musimy płacić"żywej" składki do ZUS to po co .
Tylko teraz czy można uchylić wystawioną decyzję na ubezpieczenie zdrowotne dziecka , powołując się w uzasadnieniu na przytoczony Art.2 ? czy ktoś może zna druk takiego oświadczenia ???
Kaja13

Napisano: 21 wrz 2016, 10:06

Witam, właśnie mam podobny przypadek dziecko nie spełnia jeszcze obowiązku szkolnego, obecnie przebywa w szpitalu i matka dziecka wystąpiła do nas z podaniem o ubezpieczenie zdrowotne. Czy może ktoś mi powiedzieć jak to powinno wyglądać w Płatniku? Czy wprowadzam dziecko do rejestru ubezpieczonych i wtedy zgłaszam do zdrowotnego z tym kodem 211000? Jak powinien wyglądać ten schemat zgłoszenia w PŁATNIKU? Czy wydajecie jakąś decyzję jeśli tak to wprowadzacie to do pomostu? Pozdrawiam.
helli

Napisano: 21 wrz 2016, 10:25

Do helli- Jeśli zgłosisz w Płatniku musisz wtedy pamiętać żeby opłacić składki za to dziecko- u nas też mama złożyła pismo o ubezpieczenie dziecka i dziewczyny wydały decyzje o objęciu ubezpieczeniem. Tylko ja ciągle się zastanawiam czy nie wystarczy powołanie się przez rodziców na art 2 ustawy o której pisałam wcześniej i wtedy koszt leczenia ponosi MZ. Znajomy lekarz powiedział mi że w systemie EwuŚ wszystkie dzieci do 18 roku życia wyświetlają się na zielono - z adnotacją obok że dziecko jest nieubezpieczone , ale wystarczy że rodzic napisze oświadczenie i wizyta jest darmowa a NFZ w takim przypadku rozlicza się z Ministerstwem zdrowia
Kaja13

Strona 2 z 2    [ Posty: 15 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny