Dwoje najmłodszych urodziło się w Polsce. Mają obywatelstwo tylko ukraińskie, i pan mówi że nie ma na nich decyzji wojewody. Więc nie wiem jak ich zakwalifikować.
"Pytanie: Przebywam w Polsce w związku z udzieleniem mi zezwolenia na pobyt czasowy. W trakcie pobytu na tej podstawie urodziło się nam dziecko. Czy jest ono automatycznie objęte moim lub męża zezwoleniem?
Nie, przepisy nie przewidują możliwości objęcia dziecka zezwoleniem pobytowym rodzica.
Małoletniemu dziecku cudzoziemca, który przebywa w Polsce na podstawie wizy krajowej lub zezwolenia na pobyt czasowy może natomiast zostać udzielone zezwolenie na pobyt czasowy, o ile to dziecko urodziło się w okresie ważności tej wizy krajowej lub zezwolenia na pobyt czasowy (tej konkretnej wizy lub tego konkretnego zezwolenia na pobyt czasowy, która stanowi podstawę aktualnego pobytu rodzica w Polsce – nie może to być zatem kolejna wiza lub kolejne zezwolenie), a cudzoziemiec spełnia wymogi dotyczące posiadania ubezpieczenia zdrowotnego, źródła stabilnego i regularnego dochodu wystarczającego na pokrycie kosztów utrzymania siebie i członków rodziny pozostających na jego utrzymaniu oraz posiada zapewnione miejsce zamieszkania w Polsce.
Podstawę udzielenia zezwolenia stanowi art. 160 pkt 2 ustawy o cudzoziemcach."
Czyli ojciec po urodzeniu dzieci nie wniósł o zezwolenie na ich pobyt. Te dzieci nie mają zezwolenia na pobyt, a nawet jak dostaną to ze złą podstawą prawną.
Czyli w rodzinie nie ma trojga dzieci spełniających warunki, więc karty nie dostanie nikt?
Jak dla mnie dzieciom się nie należy karta, jeśli nie spełnią wymogu z art. 5 ustawy o KDR. Jeśli posiadałyby status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą to musieliby się legitymować odpowiednią decyzją Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Pytanie teraz czy wydasz decyzje odmowne w przypadku dzieci, czy wezwiesz wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych o przedstawienie stosownych decyzji w celu rozpoznania sprawy.
Może to pomoże:
Pytanie
Obywatele Afganistanu, którzy posiadają w Polsce status uchodźcy (decyzja Wojewody z października 2021 r.) złożyli wnioski o wydanie Karty Dużej Rodziny. Rodzice i 5 dzieci posiadają karty pobytu ważne do 25 stycznia 2025 r., zatem zamówimy dla nich karty, natomiast szóste dziecko urodziło się w Polsce i nie ma wydanej karty pobytu.
Czy na dziecko urodzone w Polsce przysługuje Karta Dużej Rodziny, a jeżeli tak, to do kiedy?
ODPOWIEDŹ
W opisanej sytuacji, na dziecko będzie przysługiwać karta dużej rodziny, jeżeli uzyska ono jeden z dokumentów, wskazanych w art. 5 pkt 2 ustawy o karcie dużej rodziny.
UZASADNIENIE
Zgodnie z art. 5 pkt 2 ustawy z 05.12.2014 r. o Karcie Dużej Rodziny kartę dużej rodziny może otrzymać osoba będąca cudzoziemcem pochodząca z Afganistanu mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenia na pobyt czasowy udzielony w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach - dalej u.c. i art. 186 ust. 1 pkt 3 u.c., lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej, jeżeli zamieszkuje z członkami rodziny na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W świetle ww. regulacji, konieczne jest uzyskanie dla dziecka jednego z ww. dokumentów, aby dziecko mogło otrzymać kartę dużej rodziny.