Witam. Otrzymaliśmy do dalszej realizacji decyzję w sprawie zasiłku pielęgnacyjnego. Osoba urodzona w 1998 r. Pierwsze orzeczenie zostało wydane w 2010 r. do kwietnia 2012 r. Drugie orzeczenie na podstawie którego został przyznany zasiłek pielęgnacyjny zostało wydane w czerwcu 2022 r. (czyli po ukończeniu 21 roku życia) Stopień umiarkowany. Nie da się ustalić, od kiedy niepełnosprawność istnieje. Czy przysługuje zasiłek pielęgnacyjny na podstawie tego orzeczenia?. Czy można opierać się na poprzednich orzeczeniach, jeżeli w ostatnim aktualnym orzeczeniu nie jest podane kiedy niepełnosprawność powstała? Jak do tego podchodzicie? Jest w tej sprawie wyrok WSA w Olsztynie I SA/Ol 203/19.
z LEX-a niewątpliwie organ rozpoznający sprawę o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego nie jest uprawniony do samodzielnego ustalenia zarówno stopnia niepełnosprawności, jak i daty, od której niepełnosprawność istnieje, ale może ocenić ewentualnie inne wydane orzeczenia, jeśli stanowią pewien ciąg potwierdzający niepełnosprawność i pozwalają na ustalenie, od kiedy istnieje niepełnosprawność. Dlatego też w ocenie autora, należałoby wezwać Stronę do przedłożenia posiadanych ewentualnie przez nią wcześniejszych orzeczeń, z których można by ustalić datę powstania niepełnosprawności.
Mam osobę z umiarkowanym stopniem, gdzie nie da się ustalić od kiedy, ale ma też orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa z 1989r. gdzie zaliczyli ją do trzeciej grupy inwalidów z ogólnego stanu zdrowia i inwalidztwo istniej od I 1989 i wtedy osoba nie miała jeszcze 21 lat. Czy można przyznać zasiłek pielęgnacyjny?
Dodam, że złożono odwołanie od orzeczenia, żeby zmienić ten punkt o dacie powstania niepełnosprawności, dołączono to orzeczenie z komisji lekarskiej i niestety WZON tego nie zmienił.
A jakie daliście uzasadnienie? Znalazłam wyrok sądu II SA/Gl 638/24 gdzie piszą, że w ustawie jest mowa ogólnie o powstaniu niepełnosprawności, a nie umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. A czy tą trzecią grupę inwalidztwa nie można uznać jako niepełnosprawność? Tylko znowu dlaczego WZON tego nie uznał?
Kwestia, że tu "mieszamy myślowo dwa różne systemy walutowe"- cytując klasyka. Gdyby to były dwa orzeczenia tożsame pod względem organu wydającego i np. symbolu niepełnosprawności to ok, ale tu bym był ostrożny żeby uznać je za powiązane.