Witam, czy ktoś może mi wytłumaczyć czy rodzina osoby starszej, która nie radzi sobie już sama może złożyć wniosek do Sądu o umieszczenie jej w DPS bez jej zgody, bez wszczynania procedury ubezwłasnowolnienia? Czy musi być najpierw ubezwłasnowolniona żeby jej opiekun mógł złożyć taki wniosek o umieszczenie w DPS?
Kompetencje do złożenia do Sądu wniosku o umieszczenie danej osoby w DPS bez jej zgody ma wyłącznie OPS i kierownik szpitala psychiatrycznego, rodzina – tylko po ubezwłasnowolnieniu. Regulują to przepisy:
* art. 54 ust. 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U.2021.2268 z późn. zm.): W przypadku gdy osoba bezwzględnie wymagająca pomocy lub jej przedstawiciel ustawowy nie wyrażają zgody na umieszczenie w domu pomocy społecznej lub po umieszczeniu wycofają swoją zgodę, ośrodek pomocy społecznej lub dom pomocy społecznej są obowiązane do zawiadomienia o tym właściwego sądu, a jeżeli osoba taka nie ma przedstawiciela ustawowego lub opiekuna - prokuratora.
* art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994r.o ochronie zdrowia psychicznego (Dz.U.2022.2123): Jeżeli osoba, o której mowa w art. 38, lub jej przedstawiciel ustawowy nie wyrażają zgody na przyjęcie jej do domu pomocy społecznej, a brak opieki zagraża życiu tej osoby, organ do spraw pomocy społecznej może wystąpić do sądu opiekuńczego miejsca zamieszkania tej osoby z wnioskiem o przyjęcie do domu pomocy społecznej bez jej zgody.
Art. 39 ust. 2. Z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1, może wystąpić również kierownik szpitala psychiatrycznego, jeżeli przebywająca w nim osoba jest niezdolna do samodzielnego zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, a potrzebuje stałej opieki i pielęgnacji, natomiast nie wymaga dalszego leczenia w tym szpitalu.
Art. 39 ust. 3. Jeżeli osoba wymagająca skierowania do domu pomocy społecznej ze względu na swój stan psychiczny nie jest zdolna do wyrażenia na to zgody, ojej skierowaniu do domu pomocy społecznej orzeka sąd opiekuńczy.