córka przyniosła do ops wniosek swojego ojca o umieszczenie w dps, rzekomo podpisany przez niego. w miejscu zamieszkania podczas próby przeprowadzenia wywiadu środowiskowego okazuje się, że mężczyzna jest bez kontaktu, nie ma możliwości żeby podpisał zgodę na umieszczenie w dps i sam wywiad. rodzina złożyła wniosek o ubezwlasnowolnienie, ale wiadomo, że to potrwa. co zrobić w takiej sytuacji? decyzja odmowna? pozostawić wniosek bez rozpatrzenia ze względu na brak wymaganych dokumentów?
jeżeli osoba faktycznie wymaga dps-u a nie jest zdolna do wyrażenia zgody czy jakiejkolwiek woli - wniosek do sądu o umieszczenie bez wymaganej zgody (ustawa o ochronie zdrowia psychicznego). to krótsza procedura od ubezwłasnowolnienia które może trwać nawet ponad pól roku.
odnośnie art. 38 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego - ma możliwości korzystania z opieki innych (jest rodzina, z którą mieszka)więc wniosek z naszej strony nie bardzo, poza tym rodzina wystąpiła o ubezwłasnowolnienie. co z wnioskiem, który wpłynął, zawiesić, czy bez rozpatrzenia? nie można przeprowadzić wywiadu z osoba, nie podpisze tego wywiadu, nie podpisze opinii dotyczącej stopnia sprawności osoby ubiegającej się o skierowanie do dps. jeżeli decyzją to komu wydać takową, skoro z osobą nie ma kontaktu?
W sprawie mogą zaistnieć przesłanki do wystąpienia przez OPS z wnioskiem o umieszczenie w dps bez zgody na podstawie art. 39 ust. 3 ustawy. To, że jest rodzina, która mieszka z osobą nie oznacza, że może ona zapewnić wymaganą pomoc i opiekę. DPS jest dla osoby, która potrzebuje stałej opieki i pielęgnacji, a często takiej stałej pomocy, opieki i pielęgnacji nie jest w stanie zapewnić rodzina (bo pracuje, bo ma swoje życie, itp).
Rodzinie można poradzić aby w toku postępowania o ubezwłasnowolnienie złożyła wniosek o ustanowienie doradcy tymczasowego - taki doradca ma uprawnienia kuratora osoby ubezwłasnowolnionej częściowo (ale na złożenie wniosku o DPS musi mieć zgodę sądu opiekuńczego).
Ubezwłasnowolnienie a następnie ustanowienie opiekuna prawnego potrwa długo. Podobnie by było gdyby sąd ustanowił doradcę tymczasowego na czas trwania postępowania o ubezwłasnowolnienie (bo ten doradca musi uzyskać zezwolenie sądu opiekuńczego na złożenie wniosku o dps).
Postępowanie o umieszczenie w dps bez zgody na wniosek OPS będzie o wiele szybsze.
Jeżeli osoba nie jest w stanie się podpisać a jej podpis widnieje na podaniu to obowiązkiem OPS jest zawiadomienie prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa fałszerstwa. Jest to obowiązek każdego organu, nawet jeżeli wydaje się, że podrobienie podpisu było motywowane dobrem członka rodziny. Ocena pod względem szkodliwości społecznej takiego czynu należy do prokuratury i sądu.