Podpowiedzcie mi proszę, jak postąpić w przypadku, gdy osoba ze składu rodziny od 17 marca 2025 r. rozpoczęła pracę na umowę zlecenia. Wynagrodzenie uzależnione jest od liczby godzin przepracowanych w danym miesiącu i płatne ostatniego dnia miesiąca. Czy w takiej sytuacji powinnam żądać co miesiąc zaświadczenia o dochodzie i co miesiąc przeliczać dochód rodziny? Czy bazować tylko na wynagrodzeniu, które zostało wypłacone za pierwszy miesiąc czyli marzec?
Ja bym żądała co miesiąc. Nawet jeśli osoba składa wniosek teraz na okres I-VI 2025 to i tak biorę dochody za każdy miesiąc od grudnia 2024, żeby sprawdzić, czy przez wszystkie miesiące się kwalifikowała.
A jeśli chodzi o miesiące późniejsze to również brałabym zaświadczenia na bieżąco, żeby sprawdzić, czy rodzina nie przekroczyła kryterium, żeby potem nie było nienależnie pobranych.
Jeśli dochodu od tego pracodawcy dany członek rodziny faktycznie nie otrzymywał w przeciągu ostatnich 3 miesięcy wówczas jest to tzw. dochód uzyskany (czyli nie był on uzyskiwany w roku bazowym 2024 lub też był uzyskiwany, ale przerwa w jego uzyskiwaniu jest dłuższa niż ww. okres) i trzeba go wykazać.
Zasadniczo wystarczy kopia umowy (czasem oryginał do potwierdzenia za zgodność) i/lub zaświadczenie o wysokości uzyskanego dochodu od pracodawcy w danym okresie (z rozbiciem na dane miesiące). Szczegóły dot. wymaganych dokumentów powinny być w wykazie niezbędnej dokumentacji lub Regulaminie Świadczeń, gdyż to Uczelnia ustala szczegółowe kryteria i tryb przyznawania świadczeń.
Jeśli do wydania decyzji adm. dot. stypendium nastąpią jakiekolwiek zmiany w wysokości dochodu, wówczas trzeba o tym poinformować Uczelnianą Komisję Stypendialną/Odwoławczą Komisję Stypendialną.
Jeśli takowe zmiany nie wystąpią, wówczas Komisja bierze pod uwagę dochód z drugiego miesiąca - stanowi tzw. miesięczny dochód netto członka rodziny (doliczany do dochodów netto innych członków).
Ponadto, trzeba wykazać dochody (lub ich brak) z 2024 przez stosowne o zaświadczenie o dochodach z US... chyba, ze dana osoba nabyła pełnoletność po 31.12.2024, co potwierdzi skrócony akt urodzenia członka rodziny.
Dochodu rodzeństwa studenta nie bierze się pod uwagę, jeśli występuję któryś z poniższych punktów:
-wiek powyżej 26 lat (a jeżeli 26. rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek)
lub
-rodzeństwo nie posiada zaświadczenia o pobieraniu nauki
lub
-nie prowadzi wspólnego gospodarstwa ze studentem
lub
-student (wnioskodawca) posiada tzw. samodzielność finansową