Wychowanek przebywał w POW. W trakcie pobytu w POW został umieszczony w MOS, postanowienie o pieczy nie zostało uchylone. 31.08. jako osoba pełnoletnia opuścił MOS, został skreślony jednocześnie z listy wychowanków POW. IPU został opracowany z MOS-ie. W takiej pomoc przyznajemy na podstawie których przepisów, art. 88 ustawy o pomocy społecznej czy 140 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej? Jak praktykujecie? W MOS-ach opracowują IPU w oparciu o przepisy ustawy o pomocy społecznej, w pieczy są nieco inne założenia.
Jeśli nie zostało uchylone postanowienie o umieszczeniu w POW to usamodzielnienie z pieczy, gdyż czasowy pobyt w MOSie pewnie miał orzeczony z powodu demoralizacji i nierealizowania obowiązku nauki, pobyt ten ustaje z dniem osiągnięcia przez dziecko 18 lat. Pytanie tylko czemu dom dziecka go skreślił, bo przecież może się uczy dalej i mógłby pozostać w placówce do ukończenia np 25 lat.
Mógłby, gdyby placówka nie chciała się go pozbyć..... A jak robicie w przypadkach, gdy osoba usamodzielniana opuszcza np. MOS, a przed pobytem w tym MOS-ie przebywała w jeszcze paru innych ośrodkach... Chodzi mi o właściwość powiatu. Powiatem właściwym do przyznania pomocy jest powiat właściwy ze względu na miejsce zamieszkania przed umieszczeniem w placówce, o której mowa w art. 88 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej, czyli tej, którą opuszcza jako osoba pełnoletnia. Mam tu na myśli tylko osoby, które usamodzielniają się z ustawy o pomocy społecznej. Wychowanek opuszcza MOS, a przed umieszczeniem w tym MOS przebywał np. gdzieś w innym MOS w Szczecinie, a przed umieszczeniem w tym MOS przebywał w placówce opiekuńczo-wychowawczej np. we Wrocławiu. Czy bierzecie pod uwagę Szczecin, jako miejsce faktycznego zamieszkania przed umieszczeniem w ostatecznym MOS, Wrocław, jako że przebywał tam pod opieką czy też miejsce zamieszkania jego rodziców?