Firma INFO-R dostawca systemu Indra twierdzi, że wystąpił z zapytaniem do Ministerstwa w tej sprawie, bo na dzień dzisiejszy Ministerstwo udostępniło tą usługę tylko do pomocy społecznej.
Ważne!
Organ realizujący powinien wystąpić do ZUS z wnioskiem OK-WUD o pozyskanie danych dopiero po wyczerpaniu wszystkich dostępnych możliwości, tj. w zakresie:
1) wysokości składki zdrowotnej w roku 2022 – tylko w wypadku, gdy usługa automatyczna Z1 nie zwróci tej danej,
2) wysokości składki zdrowotnej od 13-stki i 14-stki w roku 2022 – tylko w przypadku, gdy nie będzie możliwe dokładne ustalenie wysokości tych składek samodzielnie przez organ realizujący dodatek osłonowy tj. usługa Z4 zaprezentuje inny rodzaj świadczenia jak Emerytura i/lub wysokość świadczenia brutto będzie wyższa jak 2900 zł i/lub świadczenie emerytalne nie było przyznane za pełny 2022.
Występowanie poza powyższy zakres wnioskowo jest nieuzasadnione (np. wysokość podatku, kwota zmniejszająca podatek, kwota świadczenia brutto, kwota świadczenia netto, wysokość 13-stki, wysokość 14-stki).
Niezasadnym jest też odsyłanie do Zakładu wnioskodawców przez organ realizujący, po uzyskanie zaświadczeń.
Należy bezwzględnie stosować powyższe zasady, których celem jest usprawnienie procesu przyznawania dodatków osłonowych.
zasięgnąłem języka i trzeba molestować Ministerstwo Klimatu, żeby udostępnić tę usługę również dla sektora SR, który w większości robi osłonowe i gazowe. Na teraz usługa jest dostępna tylko w PS