Monika11 pisze:Może ktoś rozpisać "łopatologicznie" jak będzie wyglądała realizacja centralizacji VAT? Dostaliśmy ofertę firmy informatycznej, że w zakresie centralizacji VAT mogą:
1. Dostarczyć oprogramowanie umożliwiające wyprowadzanie jednostkowych deklaracji VAT? Pytanie tylko czy jest to w ops potrzebne? Koszt ok. 600 zł. Czy jednostki nie mogą zrobić ręcznie tych deklaracji a UG zrobi też ręcznie zbiorczo z całej gminy?
2. Oprogramowanie wyprowadzające pliki JPK. Na czym to polega? Jakie dane on zawiera?
Koszt ok. 400zł.
3. Oprogramowanie do fakturowania. koszt 738 zł.
Czy żeby zrealizować ten obowiązek musimy zakupić ww. programy? Jesteśmy małą jednostką gdzie wystąpią jedynie dopłaty członków rodziny za DPS-y i usługi opiekuńcze. Raptem będzie to 8 osób...
Sprawa jest prosta. W tej konkretnej sytuacji OPS będzie co miesiąc przekazywał do deklaracji VAT-7 gminy dane na które będzie składała się jedna kwota:
D 1. Dostawa towarów i świadczenie na terytorium kraju zwolnione od podatku.
Kwota ta powinna wynikać z cząstkowej ewidencji VAT którą powinien prowadzić OPS.
W ewidencji powinna zostać ujęta każda czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT. W tym przypadku będą to usługi pomocy społecznej które są zwolnione z podatku.
Świadczenia pomocy społecznej mają charakter ciągły i rozliczane są w okresach miesięcznych tak więc obowiązek podatkowy powstawać będzie z ostatnim dniem każdego miesiąca.
OPS dokonane naliczenia odpłatności np. za miesiąc wrzesień powinien ująć w ewidencji VAT w dacie wykonania usług tj. 30 września. Suma wartości sprzedaży we wrześniu to kwota przekazana sprawozdaniem przez OPS do gminy.
Gmina po zsumowaniu sprawozdań wg ich pozycji sporządza deklarację VAT-7.
-------------------
Sprawa się komplikuje gdy OPS na życzenie podopiecznego będzie musiał wystawić fakturę lub dokona np. sprzedaży złomu czy wynajmie pomieszczenia.
W takich przypadkach dobrze by było mieć program komputerowy który pozwalałby ujmować w ewidencji VAT zarówno sprzedaż potwierdzoną fakturą w momencie sprzedaży jak i sprzedaż do której faktura zostanie wystawiona w czasie późniejszym.
Ważna jest również możliwość wystawiania korekt.
OPS który prowadzi ewidencję VAT powinien na podstawie tej ewidencji sporządzać comiesięcznie cząstkowy jednolity plik kontrolny VAT (JPK_VAT - OPS) i na żądanie plik faktury VAT (JPK_FA - OPS). Pliki te zawierają dane sprzedaży zapisane w języku znaczników XML.
Poniżej fragment pliku JPK_VAT zawierający dane pojedynczej sprzedaży
<tns:SprzedazWiersz typ="G">
<tns:LpSprzedazy>183</tns:LpSprzedazy>
<tns:DataSprzedazy>2016-07-29</tns:DataSprzedazy>
<tns:DataWystawienia>2016-07-29</tns:DataWystawienia>
<tns:NrDokumentu>UO/S60700185</tns:NrDokumentu>
<tns:NazwaNabywcy>KOWALSKA ZYTA</tns:NazwaNabywcy>
<tns:AdresNabywcy>42-600 TARNOWSKIE GÓRY Krakowska 17</tns:AdresNabywcy>
<tns:K_10>108.27</tns:K_10>
</tns:SprzedazWiersz>
Gmina jako podatnik VAT zobowiązana jest do przekazywania pliku JPK_VAT - GMINA do MF.
Dane zawarte w pliku powinny być zgodne z deklaracją VAT-7 gminy.
------------------------------------------------------------------------------
Program służący do prowadzenia ewidencji VAT w OPS powinien na podstawie tej ewidencji tworzyć pliki JPK_VAT i JPK_FA