MTS pisze:Ad 1. Matka przeszła na emeryturę w listopadzie 2013 roku czy do tej pory wyrównać wnuczce a potem odmówić
Ad 2. Czy rodzice nie muszą mieć znacznego stopnia
1. Z wnuczkami generalnie jest problem. Moje SKO ma pogląd bieżny z orzeczeniem NSA:
Uprawnienie do jego otrzymania, dalsza osoba - w stosunku bliskości do potrzebującego pomocy - uzyska dopiero w sytuacji, gdy brak będzie osoby zobowiązanej w pierwszej kolejności do alimentacji, to jest, gdy takiej osoby nie będzie albo gdy osoba taka nie będzie w stanie sprawować opieki nad potrzebującym (art. 17 ust.1a cyt. ustawy). Świadczenie pielęgnacyjne – jak słusznie zauważa autor skargi kasacyjnej - nie jest bowiem skierowane do kogokolwiek z rodziny, krewnych czy osób zaprzyjaźnionych z osobą potrzebującą opieki, w zależności od tego, kto tej opieki się podejmie. Jest to świadczenie przeznaczone wyłącznie dla określonej wyżej kategorii osób.
(...)
Nie ma uzasadnienia przyjęcie, że istnieje uprawnienie do otrzymania omawianego świadczenia w stosunku do zmiany porządku kolejności nabywania obowiązku alimentacyjnego przez krewnych osoby uprawnionej do pomocy. To nie rodzina bowiem decyduje, komu spośród jej członków winno być przyznane świadczenie pielęgnacyjne a decyduje o tym przepis prawa. Z tego powodu zawarte w art.17 ust. 1a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych uregulowanie prawne, iż osobie innej niż spokrewniona w pierwszym stopniu, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, w przypadku gdy osoba spokrewniona w pierwszym stopniu nie jest w stanie sprawować opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, musi być wykładane przy zastosowaniu przesłanek obiektywnych, do których nie należy sam fakt pozostawania w zatrudnieniu.
https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/78A4F98259
Dlatego mam trudność z odpowiedzią na Twoje pytanie. Sam od pewnego czasu nie przyznawałem świadczenia wnukom, gdy osoby spokrewnione w pierwszym stopniu pracowały, niemniej trochę wcześniejszych spraw zakończonych przyznaniem przyprawia mnie dziś o ból głowy, bo autentycznie nie wiem, czy mogę obecnie przyznać im ZDO czy też nie.
MTS pisze:Ad 2. Czy rodzice nie muszą mieć znacznego stopnia
Nie muszą mieć. W brzmieniu z 31.12.12 osobie innej niż spokrewniona w pierwszym stopniu, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, w przypadku gdy osoba spokrewniona w pierwszym stopniu
nie jest w stanie sprawować opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny.