13-14 października, 10-11 listopada, Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" ul. Korotyńskiego 13, Warszawa
04.10.2018, Warszawa

wniosek na zasiłek okresowy we wrześniu i wywiad a decyzja w

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]

Moderator: heiland

Napisano: 01 paź 2018, 11:13

jak liczyć z. okresowy, jeśli wniosek klient składa we wrześniu, wywiad też jest z września a decyzja będzie wydana w październiku? Czy liczyć kwotę zasiłku za wrzesień według nowych kryteriów, czy według starych?
dodw
Praktykant
Posty: 32
Od: 31 lip 2017, 9:04


Napisano: 01 paź 2018, 11:26

za wrzesień wg starych, od października wg nowych.
Tomek
SYGNITY
Starszy inspektor
Posty: 5329
Od: 04 kwie 2007, 11:01
Kraków, Polska

Napisano: 01 paź 2018, 13:43

Jeszcze raz przypominam pytanie Ośrodka w tej sprawie i odpowiedzi Ministerstwa:

"Zwracam się z zapytaniem w jaki sposób postąpić, gdy sprawa o zasiłek okresowy, bądź zasiłek stały została wszczęta w miesiącu wrześniu , osoba za wrzesień posiada uprawnienia do nabycia tychże świadczeń, jednakże decyzja wydawana jest w miesiącu październiku już po wejściu w życie nowego rozporządzenia. Czy przyznając powyższe świadczenia za miesiąc wrzesień bierzemy pod uwagę kryteria obowiązujące we wrześniu, czy też przyznając świadczenia za wrzesień bierzemy pod uwagę kryteria z rozporządzenia obowiązującego od miesiąca października?"

Odpowiedzi Ministerstwa:


„W przypadku Rozporządzenia "w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej" nigdy nie było okresu przejściowego, gdyż jest on potrzebny tylko w przypadku, gdy stare zasady mają obowiązywać w nowym okresie. W omawianym przypadku wydawana decyzja (lub raczej decyzje) powinny przyznawać świadczenia za okres do 30.09 na starych zasadach, a za okres od 1.10 na nowych zasadach zgodnie z obowiązującymi w tych okresach kryteriami - ponieważ sprawa obejmuje dwa okresy świadczeniowe, różniące się kryteriami i wysokością świadczeń . Zgodnie z takimi decyzjami powinny być też wykazywane dane o realizacji przyznanych świadczeń w zbiorach centralnych i sprawozdaniach. pozdrawiam, Tadeusz Paprzycki Główny Specjalista Wydział Systemów Teleinformatycznych Zabezpieczenia Społecznego Departament Informatyki Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ."

oraz

"Zgodnie z art. 9 ust. 8a ustawy o pomocy społecznej, zweryfikowane kryteria dochodowe oraz kwota dochodu z 1 ha przeliczeniowego obowiązują od dnia 1 października roku, w którym jest przeprowadzana weryfikacja. Należy z tego przepisu wysnuć wniosek, że decyzje wydawane od 1 października br. powinny uwzględniać zmiany ww. kwot. Nie jest możliwe zastosowanie
dyrektywy intertemporalnej, że do spraw wszczętych i niezakończonych należy stosować przepisy dotychczasowe, ponieważ ustawa o pomocy społecznej takiej dyrektywy nie zawiera a ponadto jej stosowanie doprowadziłoby do nierównego traktowania podmiotów o zbliżonej sytuacji dochodowej, z uwagi na kryterium daty złożenia wniosku. Z poważaniem
Zastępca Dyrektora Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej Anna Prekurat".
Tomek
SYGNITY
Starszy inspektor
Posty: 5329
Od: 04 kwie 2007, 11:01
Kraków, Polska


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]