ludek pisze:Szukanie haków na OPS?
Skoro OPS postanowił za wszelka cenę nie przyznać prawa do świadczenia, pomimo jasnej oceny prawnej i zaleceń Kolegium wskazanych w uzasadnieniu decyzji kasatoryjnej (do ponownego rozpatrzenia), to nie wypada być dłużnym, gdy organ popełnia ewidentny błąd robiąc wywiad niezgodnie z rozporządzeniem.
Mam dodatkową wątpliwość i proszę o odpowiedź
art. 23 ust 4aa. przewiduje
Jeżeli w stosunku do osoby ubiegającej się lub pobierającej świadczenie pielęgnacyjne wystąpią wątpliwości dotyczące sprawowania opieki, o której mowa w art. 17 świadczenie pielęgnacyjne ust. 1, organ właściwy oraz wojewoda mogą zwrócić się do kierownika ośrodka pomocy społecznej o przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego, o którym mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1508 i 1693), w celu weryfikacji tych wątpliwości.
Czy mam rozumieć, że wywiad taki OPS mógł przeprowadzić na (
konieczny w takim wypadku) wniosek własnego pracownika lub kierownika, wysyłając na ten wywiad swego pracownika (możliwe, że tego samego wnioskującego o wywiad) ?
Opiekun posiada prawo do SZO i wywiady przeprowadzane dotychczas nie stwierdzały żadnych uchybień ze strony opiekuna, jednakże wywiad dotyczący wniosku o wyższe świadczenie dziwnym trafem wyszedł organowi tak jak organ oczekiwał tj. na bardzo niekorzystny dla opiekuna.