w FA pozostawienie bez rozpatrzenia to nie decyzja - Fundusz alimentacyjny, Zaliczka alimentacyjna

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]

Napisano: 01 gru 2018, 10:27

Na gruncie już nieobowiązującego rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania, sposobu ustalania dochodu oraz wzorów wniosku, zaświadczeń i oświadczeń o ustalenie prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego (Dz.U. z 2015 r. poz. 2229) w § 5 ust. 3 wyraźnie wskazano, że pozostawienie bez rozpatrzenia to decyzja gdyż przepis stanowił : "W przypadku niezastosowania się do wezwania, o którym mowa w ust. 1 lub 2, organ właściwy wierzyciela wydaje decyzję o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia.”
To rozporządzenie zostało uchylone rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 2017 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania, sposobu ustalania dochodu oraz zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku, zaświadczeniach i oświadczeniach w sprawach o ustalenie prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego (Dz.U. z 2017, poz. 1467), które weszło w życie 1 sierpnia 2017 r. gdzie z kolei w § 8 ust. 1 i 2 wyraźnie wskazano, że „Niezastosowanie się do wezwania skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia.”. Zatem przepis ten nie przewiduje już konieczności, a nawet możliwości wydania decyzji w tym temacie.
Należy zauważyć, iż rozporządzenie to w § 13 ust. 1 i 2 zawiera tzw. przepisy przejściowe mające zastosowanie gdy, wniosek został złożony jeszcze na gruncie poprzedniego rozporządzenia, a jest rozpatrywany na gruncie już nowego rozporządzenia i ten przepis wyraźnie wskazuje, że „W przypadku złożenia nieprawidłowo wypełnionego wniosku przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia organ właściwy wierzyciela przyjmuje wniosek i wzywa pisemnie, wraz z pouczeniem, wnioskodawcę do poprawienia lub uzupełnienia wniosku w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania. Niezastosowanie się do wezwania skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia bez konieczności wydawania decyzji.” Moim zdaniem przepis ten ma jedynie na celu uregulowanie sytuacji przejściowych i wskazuje, że nawet jak postępowanie zostało zainicjowane na gruncie starego rozporządzenia, które przewidywało konieczność wydania decyzji o pozostawieniu bez rozpatrzenia , a nie zostało zakończone pod rządami starych przepisów, a już po dniu 1 sierpnia 2017 r. to również w takim przypadku nie ma konieczności wydawania decyzji o pozostawieniu bez rozpatrzenia, a jedynie wykonujemy to przez tzw. czynność materialno-techniczną, czyli wysłanie pisma o pozostawieniu bez rozpatrzenia.
Wiem, że część podmiotów przyznających FA w dalszym ciągu wydaje decyzję o pozostawieniu bez rozpatrzenia, a jak wyżej wskazałem, obecnie nie powinno mieć to miejsca.
tko
Stażysta
Posty: 140
Od: 13 wrz 2018, 12:25
Zajmuję się: pomocą społeczną


Napisano: 03 gru 2018, 14:53

Od zeszłego roku nawet pisma nie wysyłam tylko pozostawiam bez rozpatrzenia . W wezwaniu mam to nawet pogrubioną czcionką.
eMGie
Podinspektor
Posty: 1193
Od: 06 wrz 2013, 12:13
Zajmuję się:
Lokalizacja: Duża, Polska

Napisano: 04 gru 2018, 22:26

pismo o pozostawieniu bez rozpatrzenia musi zostać wysłane zawsze, bowiem tak długo jak dana osoba tego pisma nie otrzyma tak długo zgodnie z przepisami postępowanie się toczy i może ta osoba np. wnieść ponaglenie
tko
Stażysta
Posty: 140
Od: 13 wrz 2018, 12:25
Zajmuję się: pomocą społeczną



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x