Współwłasność. - Dodatki mieszkaniowe

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 13 ]

Napisano: 06 lip 2016, 8:39

Dom jednorodzinny. Współwłasność. Czteroosobowa rodzina. Rachunki jeszcze na matkę współwłaściciela. Kto mierzy chałupę, jak liczyć wydatki? :(
Zalewajka


Napisano: 06 lip 2016, 21:12

Jeśli chałupa jeszcze nie pomierzona (formalnie to niecodzienny przypadek, bo jakaś dokumentacja z pewnością była), to najlepiej zlecić pomiary, a nawet uzupełnienie dokumentacji osobom posiadającym stosowną wiedzę i uprawnienia. Uprawnienia budowlane lub rzeczoznawcy mnie by zadowoliły.
PCW
VIP
Posty: 2895
Od: 14 kwie 2014, 7:31
Zajmuję się:

Napisano: 07 lip 2016, 9:42

Stara chałupa, więc pewnie papiery zaginęły w pomroce dziejów. Jeśli ich właściciel nie znajdzie, to czy pomiary może wykonać człowiek z wydziału budownictwa Starostwa? Czy ktokolwiek z uprawnieniami? Kto zleca te pomiary? Wnioskodawca czy ja? I jak dzielić ten dom i jego powierzchnię między współwłaścicieli? To, że opłaty są na poprzedniego właściciela robi jakąś różnicę? Jak ustalać opłaty? Jak się przy jednorodzinnych porównuje do czynszu z zasobu Gminy? Ech :(
Zalewajka

Napisano: 07 lip 2016, 12:12

Starostwo na wniosek właściciela wymierza powierzchnię mieszkania pokoje i kuchnię przypadającą na osobę starającą się o dodatek mieszkaniowy. Opłaty za wywóz nieczystości, ścieki, wodę, faktura za prąd Jeżeli chodzi o przyrównywanie stawki czynszowej do zasobów to robisz to wtedy, gdy ten ktoś wynajmuje komuś domek, wtedy masz możliwość przyrównania.
Klara27

Napisano: 07 lip 2016, 22:03

Ee tam. Piszecie jak żółtodzioby anie zawodowi urzędnicy.
Zalewajka pisze:pewnie papiery zaginęły
Najpierw należy sprawdzić, a nie gdybać.
Zalewajka pisze:czy pomiary może wykonać człowiek z ...
Jeśli mu wystarczająco zapłacicie, to może się zgodzi. Zostanie jedynie upewnienie się co jego kwalifikacji. Uprawnienia budowlane dają jakąś rękojmię jakości.
Zalewajka pisze: Kto zleca te pomiary?
Wiadomo: ten, kto znajdzie środki i zechce zapłacić :lol:
Zalewajka pisze: I jak dzielić ten dom i jego powierzchnię między współwłaścicieli?
To zależy ile rodzin (gospodarstw) tam gospodaruje.
Zalewajka pisze: To, że opłaty są na poprzedniego właściciela robi jakąś różnicę?
A czy aby jest uregulowany tytuł prawny?
Zalewajka pisze: Jak się przy jednorodzinnych porównuje do czynszu z zasobu Gminy? Ech :(
A kto komu tam płaci? Sami sobie? No to wychodzi mi ZERO.
Klara27 pisze:Starostwo na wniosek właściciela wymierza powierzchnię.
Albo macie łaskawych urzędników, albo my jakiś przepis przegapiliśmy. ;)
PCW
VIP
Posty: 2895
Od: 14 kwie 2014, 7:31
Zajmuję się:

Napisano: 08 lip 2016, 9:00

U nas Starostwo na wniosek właściciela darmowo wymierza powierzchnię do dodatku mieszkaniowego. Pozdrawiam :)
Klara27

Napisano: 08 lip 2016, 20:39

W dawnych latach był taki obowiązek. Obecnie nie ma, zaś „właściciel domu jednorodzinnego jest obowiązany dołączyć do wniosku ... dokumenty albo oświadczenie”. Oświadczenie niby załatwia sprawę, jednak trudno uwierzyć w pamięć wnioskodawcy, wiadomo, więc warto zadać klauzulę w rodzaju: „powyższą powierzchnię potwierdzam na podstawie następujących dokumentów ...” ( :shock: ). Do odświeżenia pamięci skuteczne może być zajrzenie do działu podatków, ponadto są jeszcze KW oraz akty notarialne.

Spór jest prawdopodobnie niepotrzebny, bowiem najprawdopodobniej (na 99%) dodatku nie będzie. Po pierwsze z powodu powierzchni (poniżej 100m² domu ze świecą szukać) po drugie z powodu wydatków (czynszu brak, ogrzewania pewno też, więc z co zostanie? :( ).
PCW
VIP
Posty: 2895
Od: 14 kwie 2014, 7:31
Zajmuję się:

Napisano: 12 lip 2016, 7:53

PCW pisze:Spór jest prawdopodobnie niepotrzebny, bowiem najprawdopodobniej (na 99%) dodatku nie będzie. Po pierwsze z powodu powierzchni (poniżej 100m² domu ze świecą szukać)
Jaki spór? To jest wg mnie bardzo pouczająca (dzięki PCW :D ) i stymulująca dyskusja :) A z tą powierzchnią, to raz, dom jest własnością wnioskodawcy w 1/2, a rodzina jest 4osobowa, czyli 71,5 m2, a to już jest realne. Co do reszty będę donosił po południu :)
Zalewajka

Napisano: 12 lip 2016, 22:06

Dom o Pu poniżej 71 m² da się jakoś zbudować :lol:, zgoda, ale do tego ułamka ½, to zgłaszam wątpliwości. Wydaje się, że dodatek dotyczy CAŁEGO domu, a nie połowy. Nawet jeśli są tam 2 gospodarstwa (tego było w zapytaniu!), to z pewnością ułamek jest inny, założę się.
PCW
VIP
Posty: 2895
Od: 14 kwie 2014, 7:31
Zajmuję się:

Napisano: 18 lip 2016, 12:19

W akcie notarialnym jest tylko powierzchnia zabudowy 100 m2, a ja czekam na papiery. Jutro wysyłam o uzupełnienie, to jak dotrą to się przekonamy, czy dyskusja była jałowa :) Sądząc po tym co powyżej, to raczej tak.
Zalewajka



  
Strona 1 z 2    [ Posty: 13 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x