Napisano: 14 mar 2014, 11:47
Czy do wydatków strukturalnych zalicza się wynagrodzenie pracowników socjalnych za pracę w terenie
Czy wydatki poniesione na wynagrodzenie pracowników socjalnych za pracę w terenie (z rodzinami) można zaliczyć do wydatków strukturalnych? Czy wydatki poniesione na premie, nagrody, trzynastki, dodatki specjalne (250,00 zł miesięcznie) również należy zaliczyć do wydatków strukturalnych? Jeżeli tak, to do jakiego kodu?
Tak, wydatki poniesione na wynagrodzenie pracowników socjalnych pracujących w terenie (tzw. streetworking) stanowią wydatki strukturalne, które należy ująć w obszarze XI. Poprawa integracji społecznej osób w niekorzystnej sytuacji życiowej, w kodzie 71. Ścieżki integracji i powrotu do zatrudnienia dla osób w gorszym położeniu; zwalczanie dyskryminacji w dostępie do rynku pracy i rozwoju kariery zawodowej oraz promowanie akceptacji dla różnorodności w miejscu pracy.
Zgodnie z „Wytycznymi w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”, do wydatków strukturalnych zalicza się wszystkie składniki wynagrodzenia, w szczególności wynagrodzenie brutto, składki pracodawcy na ubezpieczenia społeczne, składki na Fundusz Pracy oraz odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Wydatkami kwalifikowalnymi w przypadku wynagrodzenia personelu mogą być również nagrody lub premie, jeśli są spełnione następujące warunki:
● nagrody/premie zostały przewidziane w regulaminie pracy lub regulaminie wynagradzania danej jednostki,
● potencjalnie obejmują wszystkich pracowników danej jednostki.
Wydatkami kwalifikowalnymi związanymi z wynagrodzeniem personelu mogą być również dodatki do wynagrodzeń, jeśli zostały przyznane zgodnie z obowiązującymi przepisami krajowymi oraz regulaminem pracy lub regulaminem wynagradzania danej jednostki.
W ramach wynagrodzenia powinny być ujęte wszystkie składniki wynagrodzenia wraz z dodatkami, nagrodami (np. nagrodami kwartalnymi), premiami, trzynastkami, jeśli wynikają z regulaminu wynagradzania, a także godzinami ponadwymiarowymi (jeśli działania wykonywane w ramach godzin ponadwymiarowych odpowiadają podstawowej funkcji, którą pracownik wykonuje).