Czy można prosić o wzór decyzji przyznającej usługi specjalistyczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi. W tym całkowite zwolnienie z odpłatności. Dzięki!
Decyzja Nr ....................
w sprawie ustalenia prawa do specjalistycznych usług opiekuńczych
dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Dyrektor / Kierownik .................... Ośrodka Pomocy Społecznej w ...................., działając na podstawie zarządzenia / upoważnienia .................... z dnia .................... r. Nr .................... w sprawie ...................., jak również działając w oparciu o postanowienia art. 104, art. 107 oraz art. 108 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz.U. z 2016 r. poz. 23 z późn. zm.); art. 2, art. 3, art. 4, art. 8 ust. 1–4 i 9, art. 14, art. 17 ust. 1 pkt 11, art. 36 pkt 2 lit. l, art. 50, art. 96 ust. 1, 2 i 4, art. 101 ust. 1, art. 106 ust. 1 i 3, art. 110 ust. 1, 3, 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jednolity: Dz.U. z 2016 r. poz. 930 z późn. zm.); § 2 ust. 1 i 5 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 sierpnia 2016 r. w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego (Dz.U. z 2016 r. poz. 1406 z późn. zm.); § 1 pkt 1 lit. a–b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 lipca 2015 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1058); § 2, § 3, § 4 i § 5 rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (Dz.U. z 2005 r. Nr 189, poz. 1598 z późn. zm.);
na skutek wszczęcia przez .................... Ośrodek Pomocy Społecznej w .................... postępowania administracyjnego na wniosek Pana(i) .................... w przedmiocie ustalenia prawa do świadczenia niepieniężnego z pomocy społecznej w postaci specjalistycznych usług opiekuńczych realizowanych w miejscu zamieszkania;
orzeka, co następuje:
ORZECZENIE
1. Ustalam na rzecz Pana(i) ...................., zam. ...................., prawo do świadczenia niepieniężnego z pomocy społecznej w postaci bezpłatnych specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, które realizowane będą w miejscu zamieszkania, w okresie od .................... do ...................., w wymiarze po .................... godzin dziennie, od poniedziałku do piątku, polegających na:
– ....................;
– ....................;
– ....................
2. Z uwagi na wyjątkowo ważny interes strony decyzji niniejszej nadaję rygor natychmiastowej wykonalności.
UZASADNIENIE
Dyrektor / Kierownik .................... Ośrodka Pomocy Społecznej, działając z upoważnienia Wójta / Burmistrza / Prezydenta Miasta ...................., wydając niniejsze rozstrzygnięcie, ustalił(a) następujący stan prawny.
Zgodnie z art. 50 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jednolity: Dz.U. z 2016 r. poz. 930 z późn. zm.) osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona, przysługuje pomoc w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych. Usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze mogą być przyznane również osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić. Dalej, zgodnie z ww. przepisem, usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Ośrodek pomocy społecznej, przyznając usługi opiekuńcze, ustala ich zakres, okres i miejsce świadczenia. Specjalistyczne usługi opiekuńcze są to usługi dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym.
cd.
Uzupełnienie powyższej regulacji stanowią postanowienia rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (Dz.U. z 2005 r. Nr 189, poz. 1598 z późn. zm.). Rozporządzeniem tym ustalono zakres specjalistycznych usług opiekuńczych (§ 2 ww. rozporządzenia), jak również kwalifikacje osób, które mogą świadczyć specjalistyczne usługi opiekuńcze (§ 3 ww. rozporządzenia). Co ważne, rozporządzeniem tym ustalono także zasady ponoszenia odpłatności za specjalistyczne usługi dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Odpłatność tę ustala ośrodek pomocy społecznej właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby wymagającej pomocy w tej formie, na wniosek osoby zainteresowanej lub jej opiekuna, w zależności od posiadanego dochodu na osobę w rodzinie. Cenę jednej godziny specjalistycznych usług dla osób z zaburzeniami psychicznymi ustala ośrodek pomocy społecznej na podstawie analizy kosztów realizacji tego zadania lub wynika ona z umowy zawartej przez ośrodek pomocy społecznej z podmiotem przyjmującym zlecenie realizacji zadania. Co ważne, opłata za specjalistyczne usługi stanowi iloczyn ceny, o której mowa powyżej, wskaźnika odpłatności określonego w procentach i zamieszczonego w tabeli odpłatności stanowiącej część rozporządzenia, oraz liczby godzin świadczonych w ciągu miesiąca usług.
W ostatniej kolejności przywołać należy postanowienia rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 lip-ca 2015 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Rozporządzeniem tym (poczynając od 1 października 2015 r.) przesądzono, że kryterium dochodowe dla osoby samotnie gospodarującej wynosić będzie 634,00 zł, a kryterium dla osoby gospodarującej w rodzinie wynosić będzie 514,00 zł.
Na podstawie materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie Dyrektor / Kierownik .................... Ośrodka Pomocy Społecznej w .................... ustalił(a) następujący stan faktyczny.
(stan faktyczny wskazujący na złożenie wniosku o przyznanie pomocy w postaci specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, dochody osoby / rodziny, fakt spełnienia / niespełnienia kryterium dochodowego, trudna sytuacja rodzinna, która uniemożliwia sprawowanie opieki przez najbliższych, jak również konieczność specjalistycznego oddziaływania na świadczeniobiorcę)
Biorąc pod uwagę powyższe, Dyrektor / Kierownik .................... Ośrodka Pomocy Społecznej w .................... stanął(ęła) na stanowisku, zgodnie z którym na rzecz Pana(i) .................... należało ustalić prawo do bezpłatnych specjalistycznych usług opiekuńczych przeznaczonych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, które realizowane będą w miejscu zamieszkania.
Jak ustalono w drodze wywiadu środowiskowego, Pan(i) ...................., z uwagi na bardzo trudną sytuację zdrowotną oraz rodzinną, nie może liczyć na pomoc członków najbliższej rodziny / prowadzi samodzielne gospodarstwo domowe, zaś nikt z bliskich nie może pomóc mu (jej) przy codziennych czynnościach życiowych. Pan(i) .................... nie jest także w stanie samodzielnie sfinansować pomocy osób trzecich. Co ważne, dokumentacja zgromadzona w sprawie pozwala twierdzić, że Pan(i) .................... wymaga specjalistycznego wsparcia, którego nie można zapewnić, przyznając „zwykłe” usługi opiekuńcze. Wreszcie wyjaśnić należy, że przyznany zakres usług w pełni zabezpieczy potrzeby Pana(i) ...................., o czym świadczy zarówno zaświadczenie lekarskie wskazujące na intensywność wsparcia, jak również ustalenia poczynione przez pracownika socjalnego w drodze wywiadu środowiskowego.
cd.
W ostatniej kolejności wyjaśnić należy, że aktualnie ustalony dochód Pana(i) .................... kształtuje się na poziomie .................... Mając więc na uwadze, że dochód ten nie przekracza kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania ze wsparcia z pomocy społecznej, usługi przyznano bezpłatnie.
Dlatego też orzeczono jak w sentencji.
Ubocznie jedynie wyjaśnić należy, że decyzji niniejszej, z uwagi na wyjątkowo ważny interes strony, którego upatrywać należy w konieczności szybkiego skorzystania z pomocy społecznej w celu zabezpieczenia pomocy od dnia doręczenia niniejszej decyzji, nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
POUCZENIE
Od niniejszej decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w ...................., z siedzibą ...................., za pośrednictwem Dyrektora / Kierownika .................... Ośrodka Pomocy Społecznej w ...................., w terminie 14 dni od daty doręczenia niniejszej decyzji.
Specjalistyczne usługi opiekuńcze realizowane będą w miejscu zamieszkania wnioskodawcy.
.................... Ośrodka Pomocy Społecznej w .................... informuje ponadto o obowiązku niezwłocznego przekazania przez świadczeniobiorcę informacji dotyczącej zmiany jego sytuacji dochodowej, zdrowotnej, majątkowej lub rodzinnej.
Uchybienie obowiązkowi, o którym mowa powyżej, może stanowić podstawę do wydania decyzji orzekającej o obowiązku zwrotu wydatków Gminy / Miasta ...................., przeznaczonych na zapewnienie specjalistycznych usług opiekuńczych.
Biorąc pod uwagę powyższe, .................... Ośrodek Pomocy Społecznej w .................... informuje o obowiązku niezwłocznego poinformowania pracownika socjalnego tut. Ośrodka o każdej zmianie sytuacji dochodowej, majątkowej, zdrowotnej bądź rodzinnej.
W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję. Z dniem doręczenia or-ganowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.
Otrzymują:
1) adresat,
2) aa.
Długie. Zmienił się dziennik ustaw z tekstem jednolitym ustawy o pomocy społecznej i kryterium dochodowe.
Dochód nie jest kryterium przyznania usług a ustalenia odpłatności.
Specjalistyczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi nie mają funkcji opiekuńczej ale coś więcej. ja bym nie pisała, że przyznajemy takie świadczenie bo klient nie może uzyskać wsparcia w prowadzeniu gospodarstwa domowego u członków rodziny.