Cześć, Czy może mnie ktoś poratować wzorem odpowiedzi (pozytywne rozpatrzenie) na prośbę o ograniczenie zajęcia wierzytelności świadczenia emerytalno-rentowego? Dłużnik zwrócił się z taką prośbą a my się zgodziliśmy. Nigdy tego nie robiłam. Bardzo dziękuję
Komornik zajmuje dłużnikowi prawie 1000 zł z emerytury. Gościu ma 3 nowotwory. Najpierw chciał umorzenia częściowego ale to by nie zmniejszyło zajęcia. Komornik mi podpowiedział żeby dłużnik wystąpił do OPS z prośbą o zmniejszenie zajęcia, potem my do komornika info a komornik do ZUsu.
Ja wiem o co chodzi tylko podaj podstawę prawną takiego ograniczenia.
W ustawie masz
Art. 30. 1. Organ właściwy dłużnika może umorzyć należności, o których mowa w art. 28 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 ustawy, w łącznej wysokości:
1) 30%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 3 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów;
2) 50%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 5 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów;
3) 100%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 7 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów.
2. Organ właściwy wierzyciela może na wniosek dłużnika alimentacyjnego umorzyć jego należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego łącznie z odsetkami w całości lub w części, odroczyć termin płatności albo rozłożyć na raty, uwzględniając sytuację dochodową i rodzinną.
3. Umorzenie należności następuje w drodze decyzji administracyjnej.
No właśnie. Komornik podpowiedział i przesłał do was. Ty masz teraz obowiązek wezwać dłużnika do doprecyzowania swojego żądania czy wnosi o rozłożenie zadłużenia na raty. Jak chce raty to ustalasz jego sytuację dochodową i rodzinną a na końcu wydajesz decyzję pozytywną lub negatywną. Ja nie chce rat umarzasz postępowanie. Samym pismem nie można tego zrobić chyba, że pokarzesz na to przepis albo dłużnik nie określi czego chce.
po zweryfikowaniu sytuacji dochodowej i rodzinnej dłużnika opierając się o art. 30 ust. 2 możesz rozłożyć zadłużenie na raty i wnioskować do komornika o ograniczenie zajęcia wierzytelności
A czy fakt, że przyłączając się do postępowania egzekucyjnego organ właściwy wierzyciela, zyskuje te same prawa co wierzyciel uprawniony do alimentów (zgodnie art. 27 ust 3a ustawy FA), nie daje również możliwości wystąpienia o ograniczenie egzekucji, oczywiście na uzasadniony wniosek dłużnika. Nie wynika to oczywiście wprost ale można to chyba w taki sposób zinterpretować. To trochę podobna sprawa gdy komornicy zajmują 100% wynagrodzenia z umowy zlecenie.