A dlaczego sporna?? Mi też wydaje się że można przyznać bo przecież to przysługuje w pierwszej kolejności matce która opiekuje sie dzieckiem. A jeśli jest ona legalnie w Polsce ma status prawny wg. specustawy do 30.09.2025r. to świadczenie jej przysługuje. I finansujemy je z funduszu Pomocy dla obywateli Ukrainy prawda.
Art.26 ust3. Obywatelowi Ukrainy przebywającemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1, prawo do świadczeń, o których mowa w ust. 1, ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek, nie wcześniej niż od miesiąca, w którym obywatel ten został wpisany do rejestru, o którym mowa w art. 3 ust. 3, a w przypadku świadczeń przysługujących na dziecko - również dziecko zostało wpisane do tego rejestru. Wniosek o przyznanie świadczeń, o których mowa w ust. 1, zawiera numer PESEL wnioskodawcy oraz, jeżeli występuje, rodzaj, serię i numer dokumentu stanowiącego podstawę przekroczenia granicy, a w przypadku świadczeń przysługujących na dziecko - numer PESEL dziecka oraz, jeżeli występuje, rodzaj, serię i numer dokumentu stanowiącego podstawę przekroczenia granicy.
Dziecko nie jest wpisane do rejestru. Pytanie czy świadczenie rodzicielskie jest świadczeniem na dziecko. Dla mnie świadczenie nie jest na dziecko tylko za sprawowaną opiekę.
Dokładnie jest to świadczenie dla matki w związku ze sprawowaniem opieki nad swoim dzieckiem więc ważna jest tu legalność pobytu matki ( a ona ma legalność do 30.09.2025r. tak wynika z rejestru straży granicznej) i ta pomoc powinna być finansowana z Funduszu Pomocy bo to świadczenie przysługuje dla matki a ona jest obywatelką Ukrainy
w podanym artykule jest mowa o obywatelach Ukrainy. a w tym przypadku dziecko jest obywatelem Ukrainy? Jak tak to rozumiem.
A świadczeń przysługujących na dziecko - to chodzi o zasiłek pielęgnacyjny? wtedy to konkretne dziecko występowało by o zp na podstawie naszej zwykłej ustawy skoro ma obywatelstwo polskie?
***************************************
Człowiek nie jest taki, co by sobie nie poradził:)
W przypadku zasiłku pielęgnacyjnego na dziecko to właśnie dziecko jest uprawnione do zasiłku pielęgnacyjnego. Dziecko jest Polakiem więc przysługuje mu zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych. Rodzić jest tylko osobą reprezentującą uprawnione dziecko.
Inaczej jest zaś ze świadczeniem rodzicielskim lub zasiłkiem rodzinnym o które stara się rodzić w związku z opieką na dziećmi, więc wówczas sprawdzamy legalność rodzica matki lub ojca czy mają uprawnienia do świadczeń.
DECYZJA
Na podstawie art 2 ust. 1, art. 26 ust. 1 pkt 1, ust.2 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa ( tekst jednolity Dz. U. z 2024 r. poz. 167 ze zm.) art.3, art.4, art.5, art.6 ust.1, art.14, art.15 ust.1 pkt 2, art.20, art.24, art.25, art.32 ust.1d Ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych /tekst jednolity: Dz. U. z 2024 r. poz. 323 ze zm./; Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 6 lipca 2023 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych oraz zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku i oświadczeniach o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych / Dz. U. z 2023r. poz 1340/; Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 2024 roku w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna /Dz.U. z 2024 r. poz. 1238/; art. 104, 107, 129 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego /tekst jednolity: Dz. U. z 2024 poz. 572/,
UZASADNIENIE
Po rozpatrzeniu Pani wniosku o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego i dodatków do zasiłku Ośrodek stwierdza, że spełnia Pani przesłanki określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych do przyznania ww. świadczeń w okresie od 01-01-2025r. do 30-09-2025 r.
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (tekst jednolity Dz. U. z 2024 r. poz. 167 ze zm.): "Obywatelowi Ukrainy przebywającemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1, przysługuje prawo do świadczeń rodzinnych, o których mowa w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych- odpowiednio na zasadach i w trybie określonych w tych przepisach, z wyłączeniem warunku posiadania karty pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy". Stosownie do art. 26 ust. 2 ustalając prawo do świadczeń rodzinnych uzależnionych od kryterium dochodowego, przy ustalaniu dochodu rodziny w przeliczeniu na osobę nie uwzględnia się członka rodziny, który, zgodnie z oświadczeniem osoby ubiegającej się o te świadczenia, nie przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa: Jeżeli obywatel Ukrainy, o którym mowa w art. 1 ust. 1, przybył legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia określonego w przepisach wydanych na podstawie ust. 4 i deklaruje zamiar pozostania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jego pobyt na tym terytorium uznaje się za legalny do dnia 30 września 2025 r. Za legalny uznaje się także pobyt dziecka urodzonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez matkę, która jest osobą określoną w zdaniu pierwszym, w okresie dotyczącym matki, o ile dziecko to nie jest obywatelem polskim ani obywatelem innego niż Rzeczpospolita Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych /tekst jednolity: Dz. U. z 2024 r. poz. 323 z późn. zm./; w związku z §1 pkt 1 pkt 1 Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 2024 roku w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna /Dz.U. z 2024 r. poz. 1238 zasiłek rodzinny przysługuje wówczas, gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 674,00 zł. Z tych względów orzeczono jak w sentencji.