Mam pytanie czy wierzycielka mająca troje dzieci mogła pobierać zaliczkę alimentacyjną i w tym samym czasie dostać jakąś kasę przekazaną przez komornika od dłużnika alimentacyjnego? Dłużnik chce umorzenia i wyjaśnienia zadłużenia jakie ma względem nas, no i wertując któryś raz dokumenty znalazłam że babka pobierała zaliczkę i w tym samym czasie dostała od komornika jakąś kasę wynika to z zaświadczenia od komornika wydanego wydanego na prośbę dłużnika. Podpowiedzcie czy możliwe że zaliczkę brała np. na doje a na trzecie od komornika, już zgłupiałam
zaliczke jakos tak sie wyliczalo,ze po jakims czasie o cos tam sie pomniejszalo, wiec mogla dostac i zaliczke i cos od komornika...nie pamietam ale nie bylo tak,ze co 3 miesiace cos tam musielismy wyliczac ?:)
1. Kwota zasądzonych alimentów stanowi podstawę ustalania wysokości zaliczki alimentacyjnej. Wysokość zaliczki alimentacyjnej nie może przekroczyć wysokości zasądzonych alimentów.
2. Komornik prowadzący postępowanie egzekucyjne przekazuje wyegzekwowane kwoty w pierwszej kolejności na pokrycie zaległych jak i bieżących świadczeń alimentacyjnych przysługujących wierzycielowi. Dopiero po zaspokojeniu wierzyciela pozostałe kwoty przekazuje na wyodrębniony rachunek gminy na pokrycie należności wynikających z wypłacania zaliczki alimentacyjnej osobie uprawnionej.
3. Komornik na dołączonym do wniosku o zaliczkę zaświadczeniu wykazuje kwoty wyegzekwowanych świadczeń alimentacyjnych "za okres trzech ostatnich miesięcy" a nie kwoty wyegzekwowane "w okresie trzech ostatnich miesięcy". Tym samym w przypadku istnienia zaległości powstałych na skutek niepłacenia świadczeń alimentacyjnych przez dłużnika alimentacyjnego komornik wyegzekwowane świadczenia alimentacyjne zalicza w pierwszej kolejności na poczet zaległych zobowiązań. Nie są one w takim wypadku świadczeniami "za okres trzech ostatnich miesięcy" lecz świadczeniami wyegzekwowanymi "w okresie trzech ostatnich miesięcy" zaliczonymi na poczet długu. Na zaświadczeniu o bezskuteczności egzekucji, świadczenia alimentacyjne wyegzekwowane "w okresie trzech ostatnich miesięcy" ale zaliczone na poczet długu nie są wykazywane.
4. Gmina ustala wysokość zaliczki alimentacyjnej zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia
22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej (Dz.U. Nr 86, poz. 732) do wysokości zasądzonego świadczenia alimentacyjnego. Zaliczka nie może być wyższa niż kwoty określone w art. 8 ust. 1 lub 2 ustawy.
5. Zaliczka alimentacyjna ustalana jest na okres zasiłkowy (od 1 września do 31 sierpnia następnego roku). Zmiany w wysokości wyegzekwowanych przez komornika od dłużnika alimentacyjnego świadczeń alimentacyjnych wpływają na wysokość zaliczki alimentacyjnej w danym okresie zasiłkowym. Zgodnie z art. 10 ust. 7 po upływie kwartału następuje rozliczenie pomiędzy wypłaconą zaliczką a wyegzekwowanym świadczeniem alimentacyjnym. W przypadku gdy kwota wyegzekwowanych alimentów w danym kwartale jest niższa od kwoty, na podstawie której ustalono wysokość zaliczki, osobie uprawnionej wypłaca się wyrównanie.
6. Wysokość zaliczki w następnym kwartale stanowi różnicę pomiędzy świadczeniem alimentacyjnym a wysokością wyegzekwowanych alimentów (art. 10 ust. 8).