Zasiłek chorobowy a dochód (stypendium)

Wybrane tematy:
przeliczenie dochodów Skład rodziny od kiedy wliczać członka rodziny pismo z kuratorium o wkładach własnych Stypendia szkolne, zmiana kryterium dochodowego Wzór decyzji Wypłata zasiłku szkolnego
ODPOWIEDZ
ns18
Praktykant
Posty: 23
Rejestracja: 22 kwie 2021, 9:46
Zajmuję się: DM/DE/S
Kontakt:

Zasiłek chorobowy a dochód (stypendium)

Post autor: ns18 »

Kowalska przynosząc oświadczenie o zmianie dochodów poinformowała, że jej mąż przebywa na zwolnieniu lekarskim i ma wypłacany zasiłek chorobowy. Czy w takim przypadku wliczam zasiłek do dochodów a odliczam dochód ryczałtowy z gospodarstwa? (gospodarstwo jest tylko na niego).
Z góry dziękuję za odpowiedź
InspektorOPS
Stażysta
Posty: 146
Rejestracja: 15 paź 2020, 14:26
Zajmuję się: już chyba wszystkim ;)
Kontakt:

Re: Zasiłek chorobowy a dochód (stypendium)

Post autor: InspektorOPS »

ns18 pisze: 23 kwie 2021, 10:11 Kowalska przynosząc oświadczenie o zmianie dochodów poinformowała, że jej mąż przebywa na zwolnieniu lekarskim i ma wypłacany zasiłek chorobowy. Czy w takim przypadku wliczam zasiłek do dochodów a odliczam dochód ryczałtowy z gospodarstwa? (gospodarstwo jest tylko na niego).
Z góry dziękuję za odpowiedź
Rozumiem, że chodzi o tzw. rolnika? ;) Ustawa o pomocy społecznej mówi że rolnikowi liczymy dochód z gospodarstwa rolnego, jednakże w tej samej ustawie mowa jest o tych świadczeniach których do dochodu nie liczymy (jest to katalog zamknięty). U nas temat był wielokrotnie wałkowany, przerabiany, ostatecznie liczymy rolnikowi dochód z gospodarstwa rolnego (nie ważne czy na nim pracował czy nie - bo ustawa również o tym nie mówi czy musi na nim pracować) oraz liczymy do dochodu zasiłek chorobowy - jako dochód dodatkowy. Jak narazie Kolegium nam nie zarzuciło że robimy to źle.
Ale chętnie się dowiem jak jest u innych :)
ns18
Praktykant
Posty: 23
Rejestracja: 22 kwie 2021, 9:46
Zajmuję się: DM/DE/S
Kontakt:

Re: Zasiłek chorobowy a dochód (stypendium)

Post autor: ns18 »

W książce p. Ciszewskiego jest odpowiedź na ten temat: "Kwotę zasiłku chorobowego należy doliczyć do okresu, za który przysługuje, ale wtedy nie można liczyć dochodu ryczałtowego z ha przeliczeniowego. W takiej sytuacji ryczałtowy dochód z rolnictwa można by doliczyć jedynie wówczas, gdyby zasiłek przyznano osobie niebędącej właścicielem gospodarstwa."
Więc liczymy chorobowe a odliczamy dochód z gospodarstwa? Czy źle rozumiem? :?: :roll:
ODPOWIEDZ