Proszę o pomoc w następującej sprawie. Pani X jest osobą bezdomną. Od około 20 lat nie zamieszkuje na terenie miasta, w którym miała ostatni meldunek. Przebywa w innej miejscowości gdzie zamieszkuje u córki. W miejscowości tej ubiega się też o lokal socjalny. Pani X jest osobą niepełnosprawną, otrzymuje zasiłek stały. Kto powinien ten zasiłek wypłacać? Czy gmina ostatniego zameldowania czy gmina w której teraz mieszka?
Zgodnie z art. 101 ustawy o pomocy społecznej: 1. Właściwość miejscową gminy ustala się według miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie. 2. W przypadku osoby bezdomnej właściwą miejscowo jest gmina ostatniego miejsca zameldowania tej osoby na pobyt stały. W art. 6 pkt 8 ustawy o pomocy społecznej określono natomiast osobę bezdomną jako osobę niezamieszkującą w lokalu mieszkalnym w rozumieniu przepisów o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy i niezameldowaną na pobyt stały, w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności, a także osobę niezamieszkującą w lokalu mieszkalnym i zameldowaną na pobyt stały w lokalu, w którym nie ma możliwości zamieszkania.
Mam duże wątpliwości co do bezdomności pani X, która zamieszkuje u córki (z córką, w mieszkaniu córki). W gminie miejsca zamieszkania ubiega się o lokal socjalny, a więc jest związana z tą miejscowością (centrum życiowe). Moim zdaniem – w przypadku świadczeń z pomocy społecznej - właściwa jest w tym przypadku gmina miejsca zamieszkania tej osoby.
Polecam art. 6 pkt. 8 ustawy o pomocy społecznej - definicja osoby bezdomnej. Po przeczytaniu stanie się jasne, że twierdzenia "jest osobą bezdomną" i " zamieszkuje u córki" są wzajemnie sprzeczne
Dokładnie, miałyśmy taką sytuację już kilka razy i zasiłek stały płaci gmina na terenie której zamieszkuje owa Pani, a gmina ostatniego miejsca zameldowania nic nie zwraca skoro ta Pani mieszka w lokalu mieszkalnym i jej centrum życiowe jest tam gdzie jest