klient, który pobiera zasiłek stały rozpoczął prace od 14 czerwca na umowę o pracę. od kiedy wstrzymujemy zasiłek stały? czekamy na pierwszą wypłatę, chociaż na umowie ma 2800 brutto czy wypłacamy tylko za 13 dni czerwca i wstrzymujemy od 14 czerwca?
Fakt podjęcia zatrudnienia nie powoduje automatycznie utraty zasiłku stałego. Dlatego ewentualne uchylenie świadczenia nie następuje z dniem podjęcia zatrudnienia, ale dopiero po rzeczywistym otrzymaniu wynagrodzenia za pracę i stwierdzeniu przekroczenia kryterium dochodowego.
U nas ile osób tyle opinii ale po ostatnim szkoleniu z dr Mazurkiewiczem upewniłam się w mojej. Do czasu uzyskania pierwszej kasy przez klienta nie uchylamy decyzji o zasiłku stałym. Jeżeli klient dostanie pieniądze jeszcze w czerwcu to uchylenie od lipca, jeżeli w lipcu to od sierpnia.
Ja mam inne zdanie w tej kwestii. Posiłkując się Sierpowską - Utrata prawa do zasiłku stałego powinna nastąpić z chwilą zatrudnienia osoby pobierającej to świadczenie.
Celem zasiłku stałego jest dostarczanie środków utrzymania osobie, która utraciła zdolność dp zapewnienia sobie takich środków poprzez własną pracę zarobkową. Tak więc podjęcie zatrudnienia jest sprzeczne z ideą tego świadczenia (oprócz pracy w war. chronionych). Nawiązanie stosunku pracy przeczy możliwości pobierania zasiłku stałego i jest to podstawowa przesłanka powodująca utratę tego świadczenia od momentu podjęcia zatrudnienia https://www.prawo.pl/kadry/na-jakich-za ... 63810.html
Trochę to stare i nieaktualne... Znacznie później (2014 r., 2017 r.) Pani profesor Sierpowska pisze na przykład, że: „zakazy dotyczące łączenia zasiłku stałego z innymi dochodami została wyartykułowana w ustawie o pomocy społecznej (art. 37 ust. 4 i art. 99 ust. 1), jednakże nie obejmują one dochodów z pracy. (...) Pomoc ta ma doprowadzić do życiowego usamodzielnienia się świadczeniobiorcy. Pozbawienie go możliwości łączenia pracy ze świadczeniami pomocowymi wywiera odwrotny skutek, promuje bierność i zniechęca do aktywizacji. (...) Wniosek, że zasiłku stałego nie wolno łączyć z żądną aktywnością zawodową byłby słusznym rozwiązaniem, gdyby pobierały go tylko osoby, które nie mogą pracować, ale w praktyce tak nie jest, a to głównie za sprawą tego, że ustawowe pojęcie niezdolności do pracy znacząco odbiega od potocznego rozumienia takiej niezdolności.” (Tak:„Komentarz do ustawy o pomocy społecznej” – uwagi do art. 37, Iwona Sierpowska, wyd. 3, LEX Wolters Kluwer, W-wa 2014 r., str. 328)
Przyjmuję argumentację zamieszczoną powyżej, tyko zauważcie jeszcze dwie kwestie:
1. sprawa składek - u nas i u obecnego pracodawcy w okresie od 14 do 30 czerwca 2021r. - decyzją w lipcu nie cofniemy się do czerwca
2. może to z innej beczki - lecz mamy również art. 99 ust. 1 - tu mowa jest co prawda o - przyznaniu - emerytury i renty, ale skutek jest taki, że ZUS zwraca środki z tytułu wypłaconego zasiłku stałego od daty przyznania emerytury bądź renty. Zdaję sobie sprawę, że to dwie różne sytuacje, ale tu wystarcza sama data przyznania.
To niekonsekwencja zapisów u.o.p.s.