byłam wczoraj na szkoleniu z mazurkiewiczem pisze w ustawie że wyrównujemy w okresach można jak była przerwa opisywał właśnie taką sytuację byle złożyć wniosek do 15.09.2014
tutaj nie ma jednego wybranego art. tu jest opisówka. Sensem ustawy było przywrócenie prawa do świadczenia osobom, które miały ŚP. W okresie od ... ta osoba nie miała by już prawa do ŚP z powodu braku orzeczenia. Jest to inna sytuacja niż podjęcie pracy (spełnia formalne warunki do ŚP wtedy).
Czytaj ustawę całościowo - zarówno art. 2 jaki 5 oraz 6.
Czytając literalnie ustawę to dojdziesz do takiego wniosku, że jak ktoś miał orzeczenia np. do grudnia 2013. Ma nowe orzeczenie od stycznia (wydane w styczniu) i przyjdzie do ciebie w czerwcu to mu nie ustalisz prawa do ZDO od stycznia bo nie spełnia wymogu art. 6 ust. 3 i 4 oraz art. 5
cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
ale art 6 ust 3 i 4 odnosci sie "w przypadku upływu terminu na ktory została wydana decyzja. w zwiazku z utrata waznosci orzeczenia"
DECYZJA nie ORZECZENIE jak by napisano. i to do bieżacych i przyszłych ZDO bo jak mozna wymagac by osoba zmiesciła sie w 3m-c z orzeczeniem zeby np. w kwietniu miała wydane.......:>,,,,
tak samo w art 2 za okresy sie nalezy.
a sensem bylo tak przywrocenie prawa do SP tym co utracili je w czerwcu. i te osoby co ciagłosci nie miały otrzymałyby SP z przerwa wczesniej badz od złozenia wniosku. BO spelnbiaja formalnei warunki do SP wtedy.
i czytam całosciowo. inne zdanie poprostu mam. Gdyz tamte osoby by miały SP by im nie zabrano tylko, ze z przerwa uprwnione do SP byłyby.
osoba pobierala do czerwca 2013r. potem wygasało z mocy prawa/
orzeczenie do listopada 2013r miała
ale opiekun sklada tylko na okres od 15 maja wczesniej nie chce po pracował jak zabrali mu SP
orzeczenie nie bylo odrazu wydane. tylko dopiero pod koniec kwietnia bo nie bylo im potrzebne do niczego. Dlaczego mu odmowic ? nie ma podstawy prawnej.....jak spełnia wymogi z grudnia 2012 roku
Tylko, że ta ustawa o ZDO nie jest w pełni odzwierciedleniem sytuacji: co by było, gdyby nie były odbierane świadczenia pielęgnacyjne. To jest nowe świadczenie opiekuńcze i przysługuje ZA OKRESY ...... Gdyby w tej ustawie napisali, że ZDO wynosi 1000 zł to przyznawałbyś 520 bo w zamierzeniu ustawa miała przywracać świadczenie pielęgnacyjne?
Zgłoś ten postOdpowiedz z cytatemRe: ZDO przerwa w orzeczeniu , jak robicie
autor: Elmer » 03 cze 2014, 9:40
utraciła orzeczenie z dniem.... Nie ma ciągłości. Wyobraź sobie taką sytuację:
orzeczenie było do grudnia 2013. Nie było świadczenia więc nie kontynuowali orzeczenia. Teraz jak się dowiedzieli to polecieli na komisję i mają nowe z datą czerwcową. Przyznasz im ZDO?
---------------------------------------------------------------------------
art. 6 ust 2 i 3 zdo,
ust 2 - prawo do zdo w związku z nowym orzeczeniem na wniosek ( nowe orzeczenie od VI 2014 )
ust. 3 wniosek ma być złożony w okresie 3 miesięcy od czerwca ( od dnia wydania orzeczenia )
ust. 4 prawo do zdo od miesiąca, w którym złożono wniosek na komisję
zdo przysługuje
( gdzie niby pisze o ciągłości - to jak była przerwa na pracę to też nie było ciągłości i co też nie dasz zdo )