Przy otrzymanym akcie zgonu dziecka piszecie decyzje uchylająca czy decyzje wygasającą. Bo widzę na forum różne propozycje i nie wiem co w końcu jest prawidłowe.
Jakiś wzór itp. ?
Ja w podobnej sytuacji wzięłam podanie od rodzica z prośbą o uchylenie. Jak masz tylko akt to wszczynasz postępowanie i uchylasz całość lub w punkcie jeżeli jest więcej dzieci.
Na podstawie art. 104, art. 154 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2018 r., poz. 2096 ze zm.) oraz art. 1 ust. 2 pkt 1, art. 4, art. 5, art. 10, art. 13 ust. 1, art. 20 ust. 1, art. 28 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2018 r., poz. 2134 ze zm.), oraz Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 2017 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o przyznanie świadczenia wychowawczego oraz zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku, zaświadczeniach i oświadczeniach o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1465) po rozpatrzeniu sprawy z dnia ..............
ORZEKAM
Uchylić decyzję Nr GOPS.............z dnia ........r. w sprawie przyznania świadczenia wychowawczego na dziecko -.............. ur. ............... r.
UZASADNIENIE
Decyzją nr GOPS............ z dnia .........r. przyznano Panu/Pani prawo do świadczenie wychowawcze na dziecko - ............ W dniu.......... r. do Ośrodka wpłynęła kserokopia aktu zgonu ww. dziecka w związku z jego śmiercią w dniu .............. r.
Zgodnie z art. 155 KPA cyt.: " Decyzja ostateczna, na mocy której żadna ze stron nie nabyła prawa, może być w każdym czasie uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, jeżeli przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony."
Wobec wyżej ustalonego stanu faktycznego i prawnego Organ uchylił od dnia ................. r. prawo do świadczenia wychowawczego na dziecko .................... i tym samym nastąpiło wstrzymanie wypłaty świadczenia wychowawczego.
Stąd orzekam, jak w sentencji decyzji.
POUCZENIE
Zgodnie z treścią art. 127 a ustawy Kodeks postępowania administracyjnego cyt.: „§ 1. W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję. § 2. Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.”
W przypadku złożenia przez stronę oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do odwołania od decyzji (określonego w § 2) nie przysługuje prawo do odwołania się ani skargi do sądu administracyjnego. Od niniejszej decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w .................. za pośrednictwem organu, który wydał decyzję w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie (z zastrzeżeniem art. 127a k.p.a.).