Jak już kiedyś pisałem, w związku z wątpliwościami Jednostek, skierowaliśmy dodatkowe pytania do Ministerstwa. W dwóch przypadkach uzyskaliśmy odpowiedzi istotne dla naszego oprogramowania.
1. W przypadku zmiany decyzji, kwoty przysługujących świadczeń należy liczyć zawsze od dnia złożenia wniosku o zmianę, pomijając wszystkie wcześniejsze świadczenia zrealizowane. Wyjątkiem w powyższej sytuacji powinno być przyznanie dodatku z tytułu kształcenia i rehabilitacji - w takim przypadku należy przeliczyć od dnia złożenia wniosku o orzeczenie o niepełnosprawności (i ile wniosek o ustalenie niepełnosprawności był złożony w przeciągu 3 miesięcy).
Jeżeli część dodatków z tytułu dojazdów została już zrealizowana, to w nowej decyzji do sumy przysługujących świadczeń powinna być wzięta kwota za pozostałe miesiące i podzielona przez 12. Podobnie ma się sytuacja z dodatkiem z tytułu urodzenia dziecka - jeżeli zostało zrealizowane w całości, to powinno ono być pominięte i nie być uwzględnione w sumie przysługujących świadczeń
2. W sytuacji dopełniania kwoty dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego w pierwszym miesiącu, w którym świadczenia przysługują w całości, nie należy dopełniać do pełnej kwoty w roku 2015, gdyż nie obowiązywała wtedy zasada złotówka za złotówkę. Należy takie dopełnienie stosować dopiero od roku 2016.
Powyższe zasady zostaną w trybie natychmiastowym wprowadzone do sposobu podpowiedzi wysokości świadczeń w naszym oprogramowaniu SR - w aktualizacji DPP004 do wersji 2-1.6 i 2-0.6. Aktualizacja ta ukaże się dziś po południu.
We wszystkich pozostałych kwestiach Ministerstwo podtrzymało swoje dotychczasowe objaśnienia i przykłady.
pozdrawiam