zmiana kwoty zasiłku pielęgnacyjnego a aktualizacja wywiadu?

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 13 ]

Moderator: heiland

Napisano: 08 lis 2019, 19:02

Od listopada wzrasta kwota zp z 184 na 215 zł. Kwota mniejsza niz 10% kryterium. Czy mimo to robimy aktualizacje wywiadu?
ecomet3
Stażysta
Posty: 53
Od: 04 lip 2017, 18:59
Zajmuję się: aaa


Napisano: 08 lis 2019, 20:31

Nie ma żadnej potrzeby przeprowadzania wywiadu. Zmiana dochodu w wysokości nieprzekraczającej 10% kryterium dochodowego nie wypływa na wysokość przyznanego świadczenia i tym samym nie inicjuje skutków w kontekście chociażby art. 106 ust. 5 u.p.s. Przekroczenie ustalonego procenta kryterium zobowiązuje organ do ustalenia nowego stanu faktycznego na podstawie wywiadu. Zasadność przeprowadzenia wywiadu aktualizacyjnego reguluje art. 107 ust. 4 u.p.s., co w odniesieniu do art. 106 ust. 3a i b nie daje podstaw do podejmowania takiego działania.
pomocnik
Stażysta
Posty: 89
Od: 29 maja 2019, 16:29
Zajmuję się: pracownik socjalny w ops.

Napisano: 09 lis 2019, 11:23

pomocnik pisze:
08 lis 2019, 20:31
Nie ma żadnej potrzeby przeprowadzania wywiadu. Zmiana dochodu w wysokości nieprzekraczającej 10% kryterium dochodowego nie wypływa na wysokość przyznanego świadczenia i tym samym nie inicjuje skutków w kontekście chociażby art. 106 ust. 5 u.p.s. Przekroczenie ustalonego procenta kryterium zobowiązuje organ do ustalenia nowego stanu faktycznego na podstawie wywiadu. Zasadność przeprowadzenia wywiadu aktualizacyjnego reguluje art. 107 ust. 4 u.p.s., co w odniesieniu do art. 106 ust. 3a i b nie daje podstaw do podejmowania takiego działania.
A na wniosek strony??
joemonster
Awatar użytkownika
Praktykant
Posty: 10
Od: 30 lip 2018, 12:25
Zajmuję się: pracownik soc.

Napisano: 11 lis 2019, 15:58

Wywiad środowiskowy przeprowadza się w celu ustalenia określonych faktów, które dadzą odpowiedź, czy osoba/rodzina wnioskująca o świadczenie ma lub nie do niego prawa, ewentualnie, czy osoba/rodzina korzystająca ze świadczeń ma lub nie ma do niego prawa w okresie korzystania dłuższym niż 6 m-cy. W jakim celu świadczeniobiorca miałby składać wniosek o przeprowadzenie wywiadu aktualizacyjnego? Czy z powodu zmiany dochodu? Owszem, na kliencie spoczywa obowiązek poinformowania o każdej zmianie swojej sytuacji w okresie korzystania ze świadczenia, np. w odniesieniu do sytuacji dochodowej, ale wówczas pracownik ustala, czy nastąpiło czy nie przekroczenie 10% kryterium i inicjuje wszczęcie postępowania (którego elementem będzie przeprowadzenie wywiadu) lub od niego odstępuje. Zatem o konieczności przeprowadzenia wywiadu decyduje pracownik, a nie wola świadczeniobiorcy.
pomocnik
Stażysta
Posty: 89
Od: 29 maja 2019, 16:29
Zajmuję się: pracownik socjalny w ops.

Napisano: 12 lis 2019, 10:25

pomocnik pisze:Wywiad środowiskowy przeprowadza się w celu ustalenia określonych faktów, które dadzą odpowiedź, czy osoba/rodzina wnioskująca o świadczenie ma lub nie do niego prawa, ewentualnie, czy osoba/rodzina korzystająca ze świadczeń ma lub nie ma do niego prawa w okresie korzystania dłuższym niż 6 m-cy. W jakim celu świadczeniobiorca miałby składać wniosek o przeprowadzenie wywiadu aktualizacyjnego? Czy z powodu zmiany dochodu? Owszem, na kliencie spoczywa obowiązek poinformowania o każdej zmianie swojej sytuacji w okresie korzystania ze świadczenia, np. w odniesieniu do sytuacji dochodowej, ale wówczas pracownik ustala, czy nastąpiło czy nie przekroczenie 10% kryterium i inicjuje wszczęcie postępowania (którego elementem będzie przeprowadzenie wywiadu) lub od niego odstępuje. Zatem o konieczności przeprowadzenia wywiadu decyduje pracownik, a nie wola świadczeniobiorcy.
Czyli, w sytuacji gdy u osoby w DPS zmienił się dochód, ale nie o 10 % w stosunku do ostatniej decyzji, to nie muszą mi przynosić wywiadów ?
Moniuszko
Referent
Posty: 236
Od: 09 lip 2017, 15:26
Zajmuję się: AS, DPS, ŚDS

Napisano: 12 lis 2019, 11:05

U nas się robi raz na 6 miesięcy, nawet jak nie ma zmiany dochodu. Potem wystawiamy pismo, że dochód nie uległ zmianie po aktualizacji wywiadu.

W art. 107 ust 4
W przypadku osób korzystających ze stałych form pomocy aktualizację sporządza się nie rzadziej niż co 6miesięcy, mimo braku zmiany danych.

i tak też robimy.
hek
Praktykant
Posty: 35
Od: 13 maja 2019, 19:45
Zajmuję się: PS

Napisano: 12 lis 2019, 12:18

W przypadku DPS obecnie wywiad sporządza się nie rzadziej niż co 12 miesięcy
szer
Praktykant
Posty: 14
Od: 04 sty 2019, 13:46
Zajmuję się: praca socjalna, DM DE, KDR

Napisano: 12 lis 2019, 12:25

Czyli, w sytuacji gdy u osoby w DPS zmienił się dochód, ale nie o 10 % w stosunku do ostatniej decyzji, to nie muszą mi przynosić wywiadów ? czy na wszytsko jedno przynoszą wywiady, bo jednak sytuacja się zmieniła ?
Moniuszko
Referent
Posty: 236
Od: 09 lip 2017, 15:26
Zajmuję się: AS, DPS, ŚDS

Napisano: 12 lis 2019, 12:30

hek pisze:U nas się robi raz na 6 miesięcy, nawet jak nie ma zmiany dochodu. Potem wystawiamy pismo, że dochód nie uległ zmianie po aktualizacji wywiadu.
Tematem, który został tu wywołany, nie jest art. 107 ust. 4 u.p.s., ale to, czy zasadne jest przeprowadzenie wywiadu przy zmianie dochodu świadczeniobiorcy nieprzekraczającego 10% kryterium dochodowego, który nastąpił w okresie pół roku lub roku od ostatniego wywiadu. Oczywiste jest, że należy go przeprowadzić po przekroczeniu tych okresów, nawet przy braku jakiejkolwiek zmiany. Należy zawsze go przeprowadzić i wówczas, kiedy dochód klienta przekroczył 10%, nawet jeśli nie minęły wskazane w ustawie okresy. Natomiast nie ma takiej potrzeby w sytuacji uzyskania przez świadczeniobiorcę dochodu nieprzekraczającego 10% kryterium, jeśli nie minął okres 6 lub 12 m-cy.
pomocnik
Stażysta
Posty: 89
Od: 29 maja 2019, 16:29
Zajmuję się: pracownik socjalny w ops.

Napisano: 12 lis 2019, 12:59

szer pisze:
12 lis 2019, 12:18
W przypadku DPS obecnie wywiad sporządza się nie rzadziej niż co 12 miesięcy
Gdzie tak napisane?
hek
Praktykant
Posty: 35
Od: 13 maja 2019, 19:45
Zajmuję się: PS


  
Strona 1 z 2    [ Posty: 13 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny