A na wniosek strony??pomocnik pisze: ↑08 lis 2019, 20:31Nie ma żadnej potrzeby przeprowadzania wywiadu. Zmiana dochodu w wysokości nieprzekraczającej 10% kryterium dochodowego nie wypływa na wysokość przyznanego świadczenia i tym samym nie inicjuje skutków w kontekście chociażby art. 106 ust. 5 u.p.s. Przekroczenie ustalonego procenta kryterium zobowiązuje organ do ustalenia nowego stanu faktycznego na podstawie wywiadu. Zasadność przeprowadzenia wywiadu aktualizacyjnego reguluje art. 107 ust. 4 u.p.s., co w odniesieniu do art. 106 ust. 3a i b nie daje podstaw do podejmowania takiego działania.
Czyli, w sytuacji gdy u osoby w DPS zmienił się dochód, ale nie o 10 % w stosunku do ostatniej decyzji, to nie muszą mi przynosić wywiadów ?pomocnik pisze:Wywiad środowiskowy przeprowadza się w celu ustalenia określonych faktów, które dadzą odpowiedź, czy osoba/rodzina wnioskująca o świadczenie ma lub nie do niego prawa, ewentualnie, czy osoba/rodzina korzystająca ze świadczeń ma lub nie ma do niego prawa w okresie korzystania dłuższym niż 6 m-cy. W jakim celu świadczeniobiorca miałby składać wniosek o przeprowadzenie wywiadu aktualizacyjnego? Czy z powodu zmiany dochodu? Owszem, na kliencie spoczywa obowiązek poinformowania o każdej zmianie swojej sytuacji w okresie korzystania ze świadczenia, np. w odniesieniu do sytuacji dochodowej, ale wówczas pracownik ustala, czy nastąpiło czy nie przekroczenie 10% kryterium i inicjuje wszczęcie postępowania (którego elementem będzie przeprowadzenie wywiadu) lub od niego odstępuje. Zatem o konieczności przeprowadzenia wywiadu decyduje pracownik, a nie wola świadczeniobiorcy.
Tematem, który został tu wywołany, nie jest art. 107 ust. 4 u.p.s., ale to, czy zasadne jest przeprowadzenie wywiadu przy zmianie dochodu świadczeniobiorcy nieprzekraczającego 10% kryterium dochodowego, który nastąpił w okresie pół roku lub roku od ostatniego wywiadu. Oczywiste jest, że należy go przeprowadzić po przekroczeniu tych okresów, nawet przy braku jakiejkolwiek zmiany. Należy zawsze go przeprowadzić i wówczas, kiedy dochód klienta przekroczył 10%, nawet jeśli nie minęły wskazane w ustawie okresy. Natomiast nie ma takiej potrzeby w sytuacji uzyskania przez świadczeniobiorcę dochodu nieprzekraczającego 10% kryterium, jeśli nie minął okres 6 lub 12 m-cy.hek pisze:U nas się robi raz na 6 miesięcy, nawet jak nie ma zmiany dochodu. Potem wystawiamy pismo, że dochód nie uległ zmianie po aktualizacji wywiadu.