Prawo ma, niemniej możesz Panią grzecznie zapytać czy aby przypadkiem się nie pomyliła podczas podawania składu i przy okazji pouczyć (i to pouczyć całkiem za darmo! Taka okazja!) o treści art. 233 KK
Mam bardzo podobną sytuację. Już kilka starszych małżeństw składało osobno deklaracje. Mimo sugestii, czy na pewno się nie pomylili, że wnioski idą do weryfikacji nie tylko przez OPS, ale i dalej, odpowiadali, że mogą tak robić, to "składajo" - cytat dosłowny.
Czy dodawać w takich przypadkach oświadczenia, z klauzulą o art. 233 KK, w którym opisują aktualną sytuację rodzinną?
Co do art. 233 KK, nie ma we wniosku o DO bezpośredniego odniesienia do takiej odpowiedzialności. Na wnioskach o DO widnieje zapis: "Oświadczam, że jestem świadoma/świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia", który sugeruje, ale nie wskazuje jednoznacznie odpowiedzialność z w/w artykułu. Taki niepełny zapis we wniosku widnieje w części II, III i IV.
Różne są sytuacje, sama rozwodzę się ponad rok i końca nie widać i nie podaje męża do składu rodziny. Przy węglowym sprawdzane były różne sytuacje, gdzie małżeństwa składały 2 wnioski, lub były 2 gospodarstwa domowe na jednym adresie, w każdym z tych przypadków były osobne kuchnie, łazienki, pokoje - wywiady to potwierdziły.