Pytanie z lex:
Ośrodek znalazł się w posiadaniu informacji, że osoba, która pobierała dodatek mieszkaniowy utraciła tytuł prawny do lokalu w trakcie trwania decyzji (nie zgłosiła się do zarządcy, tj. TBS w celu przedłużenia umowy). Dodatek mieszkaniowy został przyznany jeszcze kiedy posiadała tytuł prawny do lokalu.
Czy ma tutaj zastosowanie art. 7 ust. 10 ustawy o dodatkach mieszkaniowych, mówiący, że zmiany danych zawartych we wniosku lub deklaracji złożonej przez wnioskodawcę, które nastąpiły w okresie 6 miesięcy od dnia przyznania dodatku mieszkaniowego, nie mają wpływu na wysokość wypłacanego dodatku mieszkaniowego?
Czy jest jednak konieczność zmiany decyzji i zwrotu dodatku mieszkaniowego za okres, kiedy świadczeniobiorca nie posiadał tytułu prawnego?
Jeśli tak, to na jakiej podstawie prawnej i do kogo zwrócić się o zwrot wypłaconych świadczeń (świadczeniobiorcy czy zarządcy lokalu)?
Osoba ta nadal mieszka w lokalu i ponosi te same wydatki, nie otrzymała wypowiedzenia umowy najmu.
Odpowiedź
W niniejszej sytuacji:
należało przyznać dodatek mieszkaniowy na okres krótszy niż 6 miesięcy zgodnie z tytułem prawnym do zajmowanego lokalu mieszkalnego,
są spełnione przesłanki do stwierdzenia wygaśnięcia decyzji przyznającej dodatek mieszkaniowy od dnia utraty/braku tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego,
wystąpienia do zarządcy budynku o zwrot nienależnie (bezpodstawnie) wypłaconego dodatku mieszkaniowego za okres nielegitymowania się tytułem prawnym do zajmowanego lokalu mieszkalnego.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1335) - dalej u.d.m., dodatek mieszkaniowy, z zastrzeżeniem art. 7 ust. 3 i 4 u.d.m., przysługuje:
1) najemcom albo podnajemcom lokali mieszkalnych, zamieszkującym w tych lokalach;
2) osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego;
3) osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych;
4) innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem;
5) osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny albo najem socjalny lokalu.
R. Dziczek [w:] Komentarz do ustawy o dodatkach mieszkaniowych [w:] Ochrona praw lokatorów. Dodatki mieszkaniowe. Komentarz. Wzory pozwów, wyd. VIII, Warszawa 2023, art. 2, wskazuje, że "osoba niemająca tytułu prawnego lub jego ekspektatywy, w rozumieniu art. 2 ust. 1 u.d.m., nie spełnia podstawowej przesłanki ubiegania się o to świadczenie, z zastrzeżeniem art. 2 ust. 1 pkt 5".
W odniesieniu do treści art. 2 ust. 1 pkt 5 u.d.m., w którym ustawodawca uwzględnił, że dodatek mieszkaniowy przysługuje osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny albo najem socjalny lokalu, w wyroku WSA w Łodzi z 13.01.2022 r., III SA/Łd 402/21, (LEX nr 3315999) stwierdzono, że "dopiero prawomocny wyrok sądowy w sprawie o eksmisję, zastrzegający prawo do lokalu socjalnego, konkretyzuje obowiązek gminy dostarczenia lokalu socjalnego wobec oznaczonej w wyroku osoby. Zatem dopiero po uzyskaniu prawomocnego orzeczenia sądu powszechnego skarżąca, oczekując na przyznany lokal socjalny, mogłaby wystąpić o przyznanie dodatku mieszkaniowego na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych."
W art. 2 ust. 2 pkt 2 u.d.m. ustawodawca doprecyzował, że dodatek mieszkaniowy może przysługiwać na podstawie więcej niż jednego tytułu prawnego spośród określonych w art. 2 ust. 1 u.d.m.
c.d.n.