zwrot ZA - Fundusz alimentacyjny, Zaliczka alimentacyjna

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]

Napisano: 08 paź 2014, 12:56

Mam taką sytuację. Pani pobierała zaliczkę alimentacyjną. W 2013r. dłużnik przez sąd dokonał zaprzeczenia ojcostwa. Następnie założył w sądzie sprawę w związku z wypłaconą zaliczką alimentacyjną i sąd "pozbawił wykonalności tytuł wykonawczy" tj. wyrok o alimenty, czyli jakby umorzył mu zaliczkę alimentacyjną. Komornik też umorzył postępowania co do ZA. Kto ma teraz zwrócić to co wypłaciliśmy? Nasz radca prawny mówi że wierzycielka. Tylko czy przepisy przewidują obowiązek zwrotu zaliczki w przypadku wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego?
anka24


Napisano: 08 paź 2014, 13:44

najpierw napisz do komornika pismo czy w związku tym że jest sądowe zaprzeczenie ojcostwa to czy zaliczka przysługiwała, w końcu w ZA to on co 3 miesiące dokonywał rozliczenia
Jeżeli napisze że nie było długu to jednoznaczne jest że zaliczka nie przysługiwała, mieliśmy u nas niedawno taką sprawę gdzie dłuznik coś tam wpłacał bezposrednio wierzycielce, więc najpierw napisaliśmy do komornika i on napisał że egzekucja była bezskuteczna, wezwaliśmy wierzycielkę potwierdziła że wszystkie wpłaty zgłaszał komornikowi (w ZA wierzyciel mógł pobierać alimenty od dłuznika) i sprawa ucichła , dłuznik wprawdzie nas straszył sądami ale nic nie robiliśmy niezgodnego z ustawą, skończyło się to że nam jeszcze przyniósł prawie 10 tyś zł żebyśmy go wykreślili z BIG-u.
Teraz mamy drugą sprawę gdzie dłuznik wpłacał bezpośrednio wierzycielce, sprawa jest bardziej skomplikowana bo nie prowadził komornik tylko Sąd okręgowy - na razie sprawa toku, wzywamy wierzycielkę o potwierdzenie wpłat i ustalenie stanu zaległości na moment pierwszej wypłaty - na razie sprawa w toku.


Zgodnie z art. 2 pkt. 5 ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników oraz zaliczce alimentacyjnej (Dz. U. Nr 86 poz. 732, Nr 164 poz. 1366) - zaliczka alimentacyjna przysługiwała osobie uprawnionej - oznaczało to osobę uprawnioną do świadczenia alimentacyjnego na podstawie tytułu wykonawczego, którego egzekucja była bezskuteczna, (oznacza to egzekucję, w wyniku, której nie wyegzekwowano należności z tytułu świadczeń alimentacyjnych za okres trzech ostatnich miesięcy).

Obligatoryjnym dokumentem było zaświadczenie o bezskuteczności prowadzonego postępowania egzekucyjnego świadczenia alimentacyjnego na podstawie tytułu wykonawczego, które potwierdzało bezskuteczną egzekucję i stanowiło jedną z przesłanek warunkujących przyznanie zaliczki alimentacyjnej (art. 10 ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej, Dz. U. Nr 86 poz. 732, Nr 164 poz. 1366).
eMGie
Podinspektor
Posty: 1196
Od: 06 wrz 2013, 12:13
Zajmuję się:
Lokalizacja: Duża, Polska



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x