Napisano: 26 lip 2016, 12:36
Stosuje się poniższe przepisy:
1. Art. 55 określa jeden z dwóch rodzajów powództw prokuratora. W myśl tego przepisu prokurator może wytoczyć powództwo na rzecz oznaczonej osoby, a więc podmiotu spornego stosunku prawnego, którego praw będzie dotyczyć rozstrzygnięcie procesu.
4. Stroną w znaczeniu materialnym - podmiotem, którego praw (stosunku prawnego) dotyczy proces, jest ta osoba (ten podmiot), na rzecz której powództwo zostało wytoczone.
5. Prokurator, wytaczając powództwo, musi w pozwie wskazać podmiot, na rzecz którego powództwo wytacza (stronę w znaczeniu materialnym). Wskazanie następuje przez podanie w pozwie danych, które w każdym pozwie wnoszonym bezpośrednio przez sam podmiot szukający ochrony swoich własnych praw, określają ten podmiot (por. art. 187 § 1 i art. 126 § 2).
6. Obowiązek wskazania osoby, na rzecz której prokurator wytacza powództwo, nie odnosi się do spraw niemajątkowych z zakresu prawa rodzinnego, istnieje zatem we wszystkich sprawach, które nie mają charakteru spraw niemajątkowych rodzinnych.
7. Jeżeli zatem w sprawach niemajątkowych z zakresu prawa rodzinnego prokurator, wytaczając powództwo, kieruje się chęcią ochrony praw określonej osoby (dziecka, matki, ojca czy jednego z małżonków), to nie wskazuje w pozwie tej osoby, na rzecz której powództwo zostaje wytoczone.
Założeniem takiego rozwiązania jest, aby w sprawach rodzinnych, trudnych do oceny, szczególnie w zakresie działań takiego podmiotu, jakim jest prokurator, nie wiązać prokuratora w sposób trwały z jedną ze stron stosunku prawnego i umożliwić mu w pełni samodzielne działanie w procesie (por. art. 56). Wytaczając w tych sprawach powództwo, prokurator pozywa wszystkie podmioty spornego stosunku prawnego lub także podmioty wskazane w ustawie, których stosunek ten dotyczy (por. np. art. 454 § 2, 3 i 4).
8. Założenie przyjęte w art. 55 zd. 2 (uwaga 6 i 7) może na podstawie szczególnego przepisu ustawy być uchylone w sprawach określonego rodzaju i wówczas - wytaczając powództwo - prokurator wskazuje osobę, na rzecz której je wytacza, mimo że jest to powództwo w sprawie niemajątkowej z zakresu prawa rodzinnego. Takim przepisem jest art. 454 § 1, który przewiduje w sprawach o ustalenie ojcostwa obowiązek wskazania dziecka, na rzecz którego prokurator wytacza powództwo.
9. Samodzielność stanowiska prokuratora w sprawach niemajątkowych z zakresu prawa rodzinnego powoduje, że nie wiążą go żadne terminy, którymi związane są podmioty spornego stosunku prawnego, np. 6-miesięczny termin do zaprzeczenia ojcostwa (art. 63 k.r.o.) - tak wyrok SN z 19 października 1965 r., I CR 286/65, OSNCP 1966, nr 5, poz. 86, z glosą B. Dobrzańskiego, OSPiKA 1966, nr 4, s. 188 i n.