W stanie obecnym ustawy awans jest autonomiczną decyzją kierownika.
Po zmianach awans pracownika, który posiada odpowiedni staż i wykształcenie nastąpi obligatoryjnie po dwóch pozytywnych ocenach - zgodnie z art. 121b ust. 10 znowelizowanej ustawy o pomocy społecznej:
10. „Pracownikowi, który otrzymał dwie następujące po sobie pozytywne oceny okresowe, spełniającemu warunki dotyczące minimalnego poziomu wykształcenia, o którym mowa w ust. 2, jest nadawany wyższy stopień awansu zawodowego”.
Albo fakultatywnie – kierownik będzie mógł uznaniowo szybciej awansować socjalnego, który posiada odpowiedni staż i wykształcenie - z pominięciem kryterium oceny - zgodnie z art. 121b ust. 11 znowelizowanej ustawy o pomocy społecznej:
11. ”Pracownikowi, który spełnia wymogi dotyczące wykształcenia i stażu pracy, o których mowa w ust. 2, oraz wyróżnia się wysokim zaangażowaniem, inicjatywą lub nowatorskim podejściem przy wykonywaniu obowiązków służbowych z zakresu pomocy społecznej, może być nadany wyższy stopień awansu z pominięciem trybu oceny okresowej, o którym mowa w ust. 3–10”.