Co zrobić z decyzją odmowną (prawomocna) pomyłka w wyliczeniu dochodu. Prawidłowo kwalifikują się na złotówka za złotówkę. Rozumiem że zgodnie z art. 31 mogę wypłacić świadczenia za okres wstecz ale jak prawidłowo postąpić z prawomocną decyzją odmowną? Uchylić ją i przyznać poprawnie świadczenia w 1 decyzji czy powinna być unieważniona. Podpowiecie jaka jest procedura, mam pierwszy taki przypadek.
Maciejko Wojciech, Usunięcie z obrotu prawnego decyzji wójta
Sł.Pracow. 2006/12/27 - artykuł | notka bibliograficzna
TEZA 1 | aktualna
Przepis [art. 31 ustawy o świadczeniach rodzinnych] nie stanowi podstawy do usuwania z obrotu prawnego nielegalnej lub niezasadnej decyzji odmownej - daje wyłącznie przesłankę prowadzenia i zakończenia nadzwyczajnego postępowania administracyjnego w sprawie sprostowania błędu w decyzji dotychczasowej. [...]
Postępowanie tego typu organ kończy wydając decyzję prostującą błąd przez ustalenie prawa do świadczenia lub ustalenie wysokości tego świadczenia (względnie innego składnika prawa do świadczenia, np. okresu jego pobierania), albo decyzję odmawiającą sprostowania błędu, w części lub w całości.
W przypadku wszczęcia postępowania z urzędu, po zawiadomieniu strony o toczącym się postępowaniu, organ nie dopatrując się podstaw do sprostowania błędu w decyzji powinien wydać decyzję umarzającą postępowanie.
Rozumiem że zgodnie z art. 31 ustawy o świadczeniach rodzinnych możemy prowadzić postępowanie i wypłacić wstecz świadczenia. Ale czy decyzję odmowną możemy uchylić/zmienić zgodnie z art. 154 kpa czy raczej błędna decyzja odmowna powinna być unieważniona przez SKO. Jeśli można zastosować art. 154 kpa to czy uchylenie decyzji odmownej i w kolejnej decyzji przyznanie świadczeń czy inaczej robicie.