Co muszą zrobić rolnicy i żony rolników, żeby zaprzestali prowadzenia gospodarstwa rolnego?
- wyzbyć się? ( przepisać, sprzedać, wydzierżawić notarialnie )
- nie opłacać składek w krus - wyrejestrować się?
- inne - jakie i co?
Do alamala. Jeśli jesteś urzędnikiem to dokładniej zapoznaj się z ustawą o ZDO, tam ustawodawca zapisał w art. 3 co jest wymagane i co muszą spełnić rolnicy , żeby skutecznie ubiegać się o przyznanie zasiłku. Jeśli nadal nie rozumiesz tekstu pisanego to może zapisz się na jakieś szkolenie. Jeśli nadal nic to nie pomoże to zadaj sobie pytanie - czy ja nadaję się do pracy w świadczeniach rodzinnych ?
wyzbywać się nie muszą, składki mogą płacić, mają zaprzestać prowadzenia gospodarstwa ( rolnicy, małżonkowie rolników będący rolnikami )
albo wykonywania pracy ( domownicy, małżonkowie rolników nie będący rolnikami )
Zgodnie z art. 6 ust 2 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz.U. z 2012 poz. 803, ze zm.) uważa się, że osoba fizyczna osobiście prowadzi gospodarstwo rolne, jeżeli:
a) pracuje w tym gospodarstwie,
b) podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolniczej w tym gospodarstwie
( pracuje w gospodarstwie rolnym, osobiście składa oświadczenia woli w sprawach związanych
z funkcjonowaniem gospodarstwa, np. zawiera umowy z dostawcami, odbiorcami, bankami, ubezpieczycielami; zamieszkuje na terenie gospodarstwa rolnego lub w innym miejscu umożliwiającym pracę w tym gospodarstwie w wymiarze i z częstotliwością odpowiednią do charakteru prowadzonej produkcji, np. przy produkcji zwierzęcej niezbędna jest praktycznie codzienna obecność prowadzącego gospodarstwo)
Zgodnie z art. 6 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników ( Dz. U. z 2013r. poz. 1403 ze zm. )
1) rolnik – rozumie się pełnoletnią osobę fizyczną, zamieszkującą i prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osobę, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia;
2) domownik – rozumie się osobę bliską rolnikowi, która:
a) ukończyła 16 lat,
b) pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa
rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,
c) stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy;
3) działalności rolniczej – rozumie się działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej,
w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej;
4) gospodarstwie rolnym – rozumie się każde gospodarstwo służące prowadzeniu działalności rolniczej
Przepisy ustawy traktujące o prawach i obowiązkach rolnika odnoszą się w całej rozciągłości do obojga małżonków, będących współposiadaczami gospodarstwa rolnego i prowadzących działalność rolniczą na wspólny rachunek, co oznacza, że obydwoje są rolnikami w rozumieniu niniejszej ustawy.
Do małżonka rolnika nie będącego współposiadaczem gospodarstwa rolnego mają zastosowanie przepisy regulujące podleganie ubezpieczeniu odnoszące się do rolnika. Oznacza to, że małżonek rolnika spełniający określone warunki ustawowe podlega ubezpieczeniu obowiązkowo.