częściowe odstąpienie od odpłatności za SUO

Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW
ODPOWIEDZ
OPS65
Praktykant
Posty: 46
Rejestracja: 07 mar 2017, 14:59
Zajmuję się: PS
Kontakt:

częściowe odstąpienie od odpłatności za SUO

Post autor: OPS65 »

Na prośbę klienta chciałam częściowo zwolnić z odpłatności za SUO. Dziecko na zaświadczeniu od lekarza psychiatry ma przyznaną terapię logopedyczną 5 godz. tygodniowo i terapię pedagogiczną 5 godzin. tygodniowo w ramach, których prowadzone byłoby rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia oraz usprawnianie zaburzonych funkcji organizmu ( zgodnie z $ 2 pkt. 1 lit.a, oraz $ 2 pkt.3 lit.b
Proszę mi rozjaśnić czy mogę to zaliczyć jako konieczność korzystania co najmniej z dwóch rodzajów specjalistycznych usług ????
biurwa
Praktykant
Posty: 20
Rejestracja: 25 kwie 2019, 12:40
Zajmuję się: PS
Kontakt:

Re: częściowe odstąpienie od odpłatności za SUO

Post autor: biurwa »

MAŁO MASLANE.
rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia oraz usprawnianie zaburzonych funkcji organizmu to dwa różne rodzaje usług określone w różnych punktach: par. 2 pkt. 1 lit. a, oraz par.2 pkt.3 lit. a - nie b!. Terapia logopedyczna i pedagogiczna stanowi rodzaj usług określony w par. 2 pkt.3 lit.a i jak sama nazwa wskazuje służy rehabilitacji fizycznej i usprawnianiu zaburzonych funkcji organizmu - nie uczenia i rozwijania umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia (są to inne usługi określone w innym punkcie). Tak naprawdę jest to jeden rodzaj usługi, który mieści się w par. 2 pkt.3 lit. a - rehabilitacja zgodnie z zaleceniami lekarskimi lub specjalisty z zakresu rehabilitacji ruchowej lub fizjoterapii. Jeśli przyznawalibyśmy usługi na podst. par. 2 pkt 3 lit a, to wtedy przyznajemy pomoc w formie współpracy ze specjalistami w zakresie wspierania psychologiczno-pedagogicznego i edukacyjno-terapeutycznego zmierzającego do wielostronnej aktywizacji osoby korzystającej ze specjalistycznych usług - czyli w tym przypadku zakładamy, że dziecko ma już terapię logopedyczną czy pedagogiczną w ramach szkoły lub NFZ ale np. z powodu dysfunkcji rodzica potrzebny jest opiekun, który współpracowałby z pedagogiem czy logopedą!
Pozdrawiam,
PS. Rodzaje SUO określone w rozporządzeniu nie mogą być czytane pobieżnie, należy każdorazowo wczytać się w ich treść i porównać czy zakres usługi określony przez lekarza zawiera się w danym paragrafie i punkcie. Proponuję opracowanie własnego druku zaświadczenia. My tak zrobiliśmy i się sprawdza - a na drugiej stronie druku mamy wpisane wszystkie rodzaje usług, paragrafy, punkty i litery, gdyby lekarz miał wątpliwości.
ODPOWIEDZ