
atro zauważyć pogląd wyrażony w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 24 lipca 2019 r., II SA/Sz 496/19, zgodnie z którym: "W myśl art. 61 ust. 2 pkt 1 u.p.s., mieszkaniec domu pomocy społecznej wnosi opłatę, której wysokość nie może przekraczać 70% jego dochodu. Przepis ten pełni funkcję ochronną - nie pozwala na bezwzględne żądanie uiszczenia opłaty w całym wymiarze przez mieszkańca dysponującego dochodami pozwalającymi na taki wydatek. Zakłada bowiem, że obciążenie z tytułu opłaty, jakie ciążyć ma na mieszkańcu, nie może obejmować więcej niż 70% jego miesięcznego dochodu, przy założeniu że 30% dochodu powinno pozostać do dyspozycji mieszkańca i nie może - nawet za jego wolą - być przeznaczone na pokrycie kosztów pobytu w domu pomocy społecznej. Na pewno zaś przeznaczenie tych 30% miesięcznych dochodów mieszkańca domu nie może zostać uwzględnione i orzeczone w ramach decyzji administracyjnej. Kwestią pozostającą poza zakresem zainteresowania organów pozostaje natomiast to w jaki sposób mieszkaniec domu rozdysponuje pozostawione mu środki (30%), np. przekazując je swoim dzieciom".
Dziękihek pisze: ↑20 lip 2023, 12:25Organ właściwy nie może w decyzji administracyjnej wydawanej na podstawie art. 61 ust. 2 pkt 1 ustawy z 12.03.2004 r. o pomocy społecznej – dalej u.p.s., ustalić odpłatności wyższej, niż 70% dochodu mieszkańca DPS.
Przykładowy wyrok
Watro zauważyć pogląd wyrażony w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 24 lipca 2019 r., II SA/Sz 496/19, zgodnie z którym: "W myśl art. 61 ust. 2 pkt 1 u.p.s., mieszkaniec domu pomocy społecznej wnosi opłatę, której wysokość nie może przekraczać 70% jego dochodu. Przepis ten pełni funkcję ochronną - nie pozwala na bezwzględne żądanie uiszczenia opłaty w całym wymiarze przez mieszkańca dysponującego dochodami pozwalającymi na taki wydatek. Zakłada bowiem, że obciążenie z tytułu opłaty, jakie ciążyć ma na mieszkańcu, nie może obejmować więcej niż 70% jego miesięcznego dochodu, przy założeniu że 30% dochodu powinno pozostać do dyspozycji mieszkańca i nie może - nawet za jego wolą - być przeznaczone na pokrycie kosztów pobytu w domu pomocy społecznej. Na pewno zaś przeznaczenie tych 30% miesięcznych dochodów mieszkańca domu nie może zostać uwzględnione i orzeczone w ramach decyzji administracyjnej. Kwestią pozostającą poza zakresem zainteresowania organów pozostaje natomiast to w jaki sposób mieszkaniec domu rozdysponuje pozostawione mu środki (30%), np. przekazując je swoim dzieciom".
a jak Pan nie chce umowy tyko decyzję????Ten z Łopieki pisze: ↑26 lip 2023, 9:46Jak "się uprze", to może płacić płacić 100%. Właśnie po to kiedyś wymyślono umowę, żeby dowolnie zadeklarować wysokość odpłatności - taki przynajmniej był jej pierwotny cel![]()