Wniosek strony o przeniesienie do innego DPS należy traktować jako wniosek o zmianę decyzji w sprawie skierowania do DPS, o ile dotyczy to okoliczności powodujących konieczność zmiany typu placówki wskazanej w decyzji kierującej, np. ze względu na zmianę stanu zdrowia osoby przebywającej w DPS.
Gdy nie zachodzą takie okoliczności, wniosek strony o przeniesienie do innego DPS należy traktować jako sprawę o umieszczenie w DPS w innej miejscowości.
Orzecznictwo sądowo-administracyjne wskazuje na następującą kolejność działania organów administracji w sprawie przeniesienia danej osoby do DPS położonego w innej miejscowości:
1. zmiana decyzji kierującej do domu pomocy społecznej,
2. uchylenie decyzji o umieszczeniu w dotychczasowym DPS,
3. wydanie nowej decyzji w sprawie umieszczenia w innym DPS.
Kolejność taka uzasadniona jest tym, że organ umieszczający jest związany decyzją organu kierującego.
Wniosek o przeniesienie do innego DPS powinien być potraktowany jako wniosek o zmianę decyzji w sprawie skierowania do DPS, o ile w decyzji kierującej do DPS wskazany został typ placówki i konkretny DPS, bądź też wówczas, gdy występują okoliczności powodujące konieczność zmiany typu placówki, np. ze względu na zmianę stanu zdrowia osoby przebywającej w DPS.
Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 28 czerwca 2017 r., sygn. akt II SA/Rz 481/17, "w decyzji o skierowaniu do domu pomocy społecznej wskazać należy nie tylko profil (typ) domu, ale i konkretną placówkę, w której ma przebywać dana osoba."
Czyli jeśli osoba wyraża zgodę i nie była kierowana z postanowienia sądu to zmieniacie decyzję jako ops i wysyłacie z kompletem dokumentów dalej.