Niekoniecznie. Pytanie jest jak najbardziej zasadne.mgopsik pisze:Jak miałaby być kolejność, to byłby zapis w art. 16a - jakoś go nie widzę.
W świadczeniu pielęgnacyjnym jest kolejność bo jest zapis art. 17 ust. 1a.
Proste jak budowa cepa i nad czym tu dyskutować?
https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/78A4F98259Jak przyjął przy tym Trybunał Konstytucyjny w powołanym przez Sąd Wojewódzki wyroku z dnia 15 listopada 2006 r. (sygn. akt P 23/05), prawo ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne wywodzi się z obowiązku alimentacyjnego, o którym mowa w art. 128 k.r.o., który sprowadza się do obowiązku dostarczania środków utrzymania (niekiedy także środków wychowania) i obciąża krewnych w linii prostej (zstępnych i wstępnych) oraz rodzeństwo. Kodeks rodzinny i opiekuńczy ustala przy tym – jak podkreślał Trybunał – kolejność zobowiązanych, w związku z czym obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności, albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi, lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami (art. 132 k.r.o.).
(...)
Zwrócić też należy uwagę na charakterystyczne przenikanie się nawzajem obu instytucji, co dodatkowo przemawia za traktowaniem ich w sposób jednolity. Obowiązek alimentacyjny może bowiem polegać albo na świadczeniu określonych sum pieniężnych, albo na dostarczaniu w naturze określonej ilości produktów potrzebnych do życia, bądź też na osobistych staraniach. W sytuacji, gdy zobowiązany do alimentacji wybiera ten ostatni sposób wspomagania potrzebującej osoby mu bliskiej, polegający na rezygnacji z zatrudnienia po to, by osobistym staraniem wspierać tę osobę, z pomocą przychodzi mu Państwo.
(...)
Podkreślenia wymaga w tym miejscu, że pomoc świadczona w taki sposób przez Państwo jest przeznaczona dla konkretnych przypadków to jest dla osób, które obciąża obowiązek alimentacyjny.Zaakcentować należy, że obowiązek ten powstaje z mocy prawa a nie z wyboru dokonanego w danej rodzinie przez jej członków. Obowiązek alimentacyjny osoby zobowiązanej w dalszej kolejności powstaje dopiero przy spełnieniu się określonych prawem przesłanek i jest to wówczas jej własny obowiązek (a nie cudzy przez nią wypełniany).
NSA też tak stwierdził, tylko że wnioski wysnuł inne niż ty.mgopsik pisze:Powtórze to co napisałem:
"Jak miałaby być kolejność, to byłby zapis w art. 16a - jakoś go nie widzę.
W świadczeniu pielęgnacyjnym jest kolejność bo jest zapis art. 17 ust. 1a.
Proste jak budowa cepa i nad czym tu dyskutować?"
A jak chcecie to sobie rozważajcie co chcecie
Wypraszam sobie, podałem źródło. Wiadomo czyje to bełkoty: sędziów NSA, powołujących się na sędziów TK.Stosujcie przepisy prawa - w tym przypadku ustawy o śr, a nie jakieś bełkoty nie wiadomo kogo powielacie o "charakterystycznym przenikaniu się nawzajem obu instytucji".