CZy można z zasiłku stałego potrącać należności inne niż alimentacyjne ? - Fundusz alimentacyjny, Zaliczka alimentacyjna

  
Strona 1 z 4    [ Posty: 35 ]

Napisano: 13 mar 2009, 19:58

Znajomy pożyczył pieniądze 1500 zł i nie oddał, na ulicy odwracał głowę a kilka dni temu kiedy go zagadnęłam o zwot tej kwoty patrząc mi prosto w oczy powiedział \" ja pani nie znam, pani mnie z kimś myli \" . Mam pisemną umowę pożyczki, tak więc uzyskanie klauzuli wykonalności nie będzie trudne, ale nie wiem czy warto bo nie ma żadnych środków utrzymania i pobiera jedynie zasiłek stały z opieki społecznej. Będę bardzo wdzięczna za wszelkie informacje.
~Anna


Napisano: 13 mar 2009, 20:07

z zasiłku stałego można potrącać tylko alimenty, na zaspokojenie innych wierzytelności nie może być potrącona ani złotówka
~irena

Napisano: 13 mar 2009, 21:39

Byłam u adwokata, zapewnił mnie że sprawa jest prosta i nie będzie z tym żadnego problemu.
W tej chwili próbuję na forum ops i na stronie MPiPS
odnaleźć jakikolwiek zapis prawny precyzujący aktualnie obowiązujące zasady potrąceń ze świadczeń pomocy społecznej.
Czy ktoś się może orientuje, czy i kiedy wszedł w życie
\" projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej \" ( z sierpnia 2008 ), w którym faktycznie jest mowa o wyłączeniu spod egzekucji \" świadczeń w pomocy społecznej\" ?
~Anna

Napisano: 13 mar 2009, 22:00

Chodzi o ten projekt :

https://www.mps.gov.pl/bip/download/Proj ... 021-08.pdf

Art. 3. W ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w
administracji (Dz.U. z 2005 r. Nr 229, poz.1954 z późn. zm. 2)) wprowadza się następujące
zmiany:
1) w art. 8 skreśla się pkt 12;
2) w art. 10 § 4 otrzymuje brzmienie:
„§ 4. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, zaliczki alimentacyjne, świadczenia
rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych, świadczenia z
pomocy społecznej, pomoc pienięŜna dla rodzin zastępczych oraz pomoc dla uczących się i
studiujących wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych i rodzin zastępczych.”.
~Anna

Napisano: 13 mar 2009, 22:19

na dzień dzisiejszych ze świadczeń pomocy społecznej nie mozna potrącic nic prócz alimentów, a to wcale nie jest taka prosta sprawa, jak masz na pismie ze udzieliłas facetowi pozyczke to proste inaczej trudne do udowodnienia, no chyba ze masz świadków
~~nela

Napisano: 13 mar 2009, 22:59

Tak, mam pisemne oświadczenie z jego podpisem i terminem spłaty. To wyjątkowo podły człowiek - długotrwale dysfunkcyjny alkoholik, brat znajomej. Próbowałam mu pomóc, dofinansowałam, załatwiłam jakąś pracę żeby nie zbierał po śmietnikach puszek - odwdzięczył mi się tak, że długi czas minie zanim mi wróci chęć niesienia pomocy komukolwiek. :-/
~Anna

Napisano: 13 mar 2009, 23:15

Mam jeszcze jedno pytanie - za jaki okres można zażądać zwrotu nienależnie pobranych zasiłków i do jakiej wysokości można je potrącać z pobieranego świadczenia ?
~Anna

Napisano: 14 mar 2009, 0:42

świadczenia z pomocy społecznej nie podlegają egzekucji
~irena

Napisano: 14 mar 2009, 15:34

Ireno - ja pytam o podstawy prawne, poza tym co nie jest do końca prawdą, ponieważ świadczenia społeczne podlegają egzekucji nie tylko na zaspokojenie wierzytelności z tytułu roszczeń alimentacyjnych ale także jak pewnie sama dokonale wiesz - zwrotu nienależnie pobranych świadczeń.



Jakmnie poinformował mój adwokat, z art. 833 paragraf 6 KPC wynika, że wyłączone spod egzekucji są poniższe dochody :

§ 6. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, zaliczki alimentacyjne, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe i dla sierot zupełnych.


O ZASIŁKU STAŁYM NIE MA TUTAJ MOWY !

Na jakiej więc podstawie prawnej MOPS odmawia dokonywania potrąceń z tego świadczenia ?










Dział V Ograniczenia egzekucji (art. 829 - art. 839) Kodeks Postępowania Cywilnego
Akty Prawne - Kodeks Postępowania Cywilnego


Dział V

Ograniczenia egzekucji



Art. 829

Nie podlegają egzekucji:

1) przedmioty urządzenia domowego, pościel, bielizna i ubranie codzienne, niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny, a także ubranie niezbędne do pełnienia służby lub wykonywania zawodu;

2) zapasy żywności i opału niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny na okres jednego miesiąca;

3) jedna krowa lub dwie kozy albo trzy owce potrzebne do wyżywienia dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny wraz z zapasem paszy i ściółki do najbliższych zbiorów;

4) narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika oraz surowce niezbędne dla niego do produkcji na okres jednego tygodnia, z wyłączeniem jednak pojazdów mechanicznych;

5) u dłużnika pobierającego periodyczną stałą płacę - pieniądze w kwocie, która odpowiada nie podlegającej egzekucji części płacy za czas do najbliższego terminu wypłaty, a u dłużnika nie otrzymującego stałej płacy - pieniądze niezbędne dla niego i jego rodziny na utrzymanie przez dwa tygodnie;

6) przedmioty niezbędne do nauki, papiery osobiste, odznaczenia i przedmioty służące do wykonywania praktyk religijnych oraz przedmioty codziennego użytku, które mogą być sprzedane tylko znacznie poniżej ich wartości, a dla dłużnika mają znaczną wartość użytkową.



Art. 830.

Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa oraz Ministrem Finansów określi rozporządzeniem, jakie przedmioty należące do rolnika prowadzącego gospodarstwo nie podlegają egzekucji.



Art. 831

§ 1. Nie podlegają egzekucji:

1) sumy i świadczenia w naturze wyasygnowane na pokrycie wydatków lub wyjazdów w sprawach służbowych;

2) sumy przyznane przez Skarb Państwa na specjalne cele (w szczególności stypendia, wsparcia), chyba że wierzytelność egzekwowana powstała w związku z urzeczywistnieniem tych celów albo z tytułu obowiązku alimentacyjnego;

3) prawa niezbywalne, chyba że możność ich zbycia wyłączono umową, a przedmiot świadczenia nadaje się do egzekucji albo wykonanie prawa może być powierzone komu innemu;

4) wierzytelności przypadające dłużnikowi od państwowych jednostek organizacyjnych z tytułu dostaw, robót lub usług przed ukończeniem dostawy, roboty lub usługi w wysokości nie przekraczającej 75 % każdorazowej wypłaty, chyba że chodzi o wierzytelność pracowników dłużnika z tytułu pracy wykonywanej przy tychże dostawach, robotach lub usługach;

5) świadczenia z ubezpieczeń osobowych oraz odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych, w granicach określonych w drodze rozporządzenia przez Ministrów Finansów i Sprawiedliwości; nie dotyczy to egzekucji mającej na celu zaspokojenie roszczeń z tytułu alimentów.

§ 2. W wypadkach wymienionych w pkt 1 i 2 paragrafu poprzedzającego nie podlegają egzekucji również sumy i świadczenia w naturze już wypłacone lub wydane.

§ 3. W wypadku wymienionym w pkt 4 paragrafu pierwszego dopuszczalne jest jednak zajęcie kwoty, która dłużnikowi przypadnie po wykonaniu dostawy, roboty lub usługi.



Art. 832

Należności wypłacone w związku ze śmiercią tytułem zapomogi lub jednorazowego zaopatrzenia pod jakąkolwiek nazwą albo z tytułu ubezpieczenia na pokrycie kosztów pogrzebu podlegają egzekucji tylko na zaspokojenie tych kosztów.



Art. 833

§ 1. Wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega egzekucji w zakresie określonym w przepisach kodeksu pracy.

§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do uposażeń posłów i senatorów, należności członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i ich domowników z tytułu pracy w spółdzielni, wynagrodzeń członków spółdzielni pracy oraz wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania.

§ 3. Ograniczeń przewidzianych w § 2 nie stosuje się do wierzytelności członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych z tytułu udziału w dochodach spółdzielni przypadających im od wniesionych do spółdzielni wkładów.

§ 4. Świadczenia pieniężne przewidziane w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym podlegają egzekucji w zakresie określonym w tych przepisach.

§ 5. Do egzekucji z rent przysługujących z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej i z rent zasądzonych przez sąd lub ustalonych umową za utratę zdolności do pracy albo za śmierć żywiciela lub wypłacanych z dobrowolnego ubezpieczenia rentowego oraz do egzekucji ze świadczeń pieniężnych przysługujących z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa stosuje się przepisy o egzekucji ze świadczeń przewidzianych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin.

§ 6. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, zaliczki alimentacyjne, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe i dla sierot zupełnych.



Art. 834

Dochody wymienione w artykule poprzedzającym oblicza się wraz ze wszystkimi dodatkami i wartością świadczeń w naturze, lecz po potrąceniu podatków i opłat należnych z mocy ustawy.



Art. 835

Jeżeli dłużnik otrzymuje dochody z kilku źródeł, podstawę obliczenia stanowi suma wszystkich dochodów.



Art. 836

Do czasu przyjęcia spadku egzekucja na zaspokojenie długu spadkodawcy dopuszczalna jest tylko ze spadku. Przed przyjęciem spadku nie może być z niego prowadzona egzekucja na zaspokojenie osobistego długu spadkobiercy.



Art. 837

Dłużnik może powoływać się na ograniczenie odpowiedzialności tylko wówczas, gdy ograniczenie to zostało zastrzeżone w tytule wykonawczym. Zastrzeżenie nie jest konieczne, jeżeli świadczenie zostało zasądzone od nabywcy majątku, od zarządcy ustanowionego przez sąd, kuratora spadku lub wykonawcy testamentu z powierzonego im majątku albo od Skarbu Państwa jako spadkobiercy.



Art. 838

Gdy w wypadku zbiegu egzekucji sądowej i egzekucji administracyjnej organ egzekucyjny sądowy prowadzi obie egzekucje, przepisy kodeksu w przedmiocie ograniczenia egzekucji stosuje się również do należności podlegających egzekucji administracyjnej, chyba że określone w przepisach ustawy o egzekucji administracyjnej ograniczenia egzekucyjne są mniejsze.



Art. 839

§ 1. Postanowienie sądu w przedmiocie ograniczenia egzekucji powinno zapaść po wysłuchaniu stron.

§ 2. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie.







~Anna

Napisano: 14 mar 2009, 16:06

oczywiście ze z zasiłku stałego można potącać inne świadczenia prócz alimentów (w I kolejności) - jest to kolejny niedokładnie sprecyzowany art. w ustawie...
~prac. socj.



  
Strona 1 z 4    [ Posty: 35 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x