Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 23 października 2020 r., II SA/Gl 438/20, LEX nr 3088226:
„Skarżąca bezspornie skorzystała z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę w związku z niepełnosprawnością córki. W niniejszej sprawie organy zaniechały poinformowania skarżącej o przysługującej jej, zgodnie z przedstawioną wyżej wykładnią przepisów prawa, możliwości wyboru świadczenia. Organy nie poinformowały jej o możliwości zawieszenia emerytury, wstrzymania jej wypłaty i przedłożenia decyzji w tym zakresie, nie wezwały jej też do złożenia brakujących dokumentów, co umożliwiłoby wypłatę świadczenia pielęgnacyjnego zgodnie z wnioskiem. Skutkowało to zatem przedwczesną odmową przyznania skarżącej wnioskowanego świadczenia. (…) Ponownie rozpoznając sprawę organy uwzględnią przedstawioną wykładnię art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a u.ś.r. i na tej podstawie umożliwią stronie dokonanie wyboru świadczenia.”
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 14 października 2020 r., II SA/Bd 787/20, LEX nr 3081446:
„Osoba, która spełnia warunki do przyznania wyższego świadczenia pielęgnacyjnego i chce je otrzymać, a pobiera emeryturę, winna móc dokonać wyboru jednego z tych świadczeń poprzez rezygnację z pobierania świadczenia niższego, tj. w niniejszej sprawie emerytury. Wybór może zrealizować poprzez złożenie do organu rentowego wniosku o zawieszenie prawa do emerytury na podstawie art. 103 ust. 3 u.e.r.f.u.s.”
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 8 października 2020 r., III SA/Gd 391/20, LEX nr 3070680:
„Sąd w składzie orzekającym w niniejszej sprawie podziela pogląd odwołujący się do możliwości dokonania przez osobę uprawnioną wyboru jednego ze świadczeń: pielęgnacyjnego albo emerytalno-rentowego. Należy bowiem podkreślić, że w przypadku zbiegu uprawnień do różnych świadczeń rodzinnych ustawodawca wprowadził zasadę wypłaty jednego świadczenia wybranego przez osobę uprawnioną.”
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 sierpnia 2020 r., I OSK 650/20, LEX nr 3048813:
„Osoba, która spełnia warunki do przyznania wyższego świadczenia pielęgnacyjnego i chce je otrzymać, a pobiera emeryturę, winna móc dokonać wyboru jednego z tych świadczeń przez rezygnację z pobierania świadczenia niższego, tj. w niniejszej sprawie emerytury. Wybór może zrealizować przez złożenie do organu rentowego wniosku o zawieszenie prawa do emerytury na podstawie art. 103 ust. 3 ustawy z 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z tym przepisem, prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba, może ulec zawieszeniu na wniosek emeryta lub rencisty.”
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 7 lipca 2020 r., IV SA/Po 416/20, LEX nr 3050440:
„Osoba, która spełnia warunki do przyznania wyższego świadczenia pielęgnacyjnego i chce je otrzymać a pobiera emeryturę, powinna dokonać wyboru jednego z tych świadczeń i zrezygnować z pobierania świadczenia niższego, to jest w niniejszej sprawie - emerytury. W tym przypadku swój wybór może zrealizować poprzez złożenie do organu rentowego wniosku o zawieszenie prawa do emerytury na podstawie art. 103 ust. 3 UeirzFUS.”
Podsumowanie
W najnowszym orzecznictwie za ugruntowane należy uznać odejście od poglądu pierwszego, opierającego się na literalnej wykładni art. 17 ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych. W praktyce orzeczniczej sądów administracyjnych konkurują ze sobą poglądy drugi i trzeci, przy czym coraz powszechniejszą aprobatą cieszy się pogląd trzeci, odwołujący się do prawa wyboru przez opiekuna osoby niepełnosprawnej, czy chce otrzymywać emeryturę czy też świadczenie pielęgnacyjne.