Czy rodzina zastępcza może zrezygnować ze świadczenia

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 8 ]

Moderator: Tomasz1981

Napisano: 20 gru 2018, 12:25

Proszę Was o informację czy rodzina zastępcza ma prawo zrzec się świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dziecka? Wydaliśmy decyzję, rodzina spokrewniona zaczęła go pobierać, ale ojciec biologiczny otrzymał decyzje o opłacie i żąda od nich zrzeczenia się świadczenia. Podobno tak mu doradzili w PCPR skąd pochodzi dziecko.
bar2009
Praktykant
Posty: 1
Od: 20 gru 2018, 12:17
Zajmuję się: zespół pieczy zastępzcej


Napisano: 25 gru 2018, 0:56

Nie.
Taki przepis istniał, kiedy świadczenia rodziny zastępcze otrzymywały na podstawie ustawy o pomocy społecznej. Od kiedy obowiązuje ustawa o wspieraniu rodziny nie ma takiej możliwości.
Z drugiej strony, świadczenie jest przyznawane na wniosek i rozpatrywane w oparciu ustawę o wspieraniu rodziny i KPA. Wg KPA strona zawsze może wnieść wniosek w swojej sprawie tyle, że tu będzie on o rezygnacji ze świadczenia. Kto bogatemu zabroni.
Ale znów pojawia się kolejne pytanie: co z dodatkiem wychowawczym (500+), które jest dodatkiem do świadczenia głównego, skoro nie będzie ono wypłacane. No i co z alimentami, które PCPR po roku powinien zasądzić rodzicom....
Grzegorz_I
Praktykant
Posty: 34
Od: 31 lip 2018, 12:28
Zajmuję się: Piecza zastępcza

Napisano: 28 gru 2018, 9:21

W mojej opinii rodzina zastępcza może zrezygnować z otrzymywania świadczenia, jeśli sama o to wystąpi. Tak jak słusznie zauważono - świadczenia są na wniosek rodziny zastępczej, a nie z urzędu. Jeśli rodzina wniesie o zaprzestanie wypłacania świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania to niech wskaże, od jakiego okresu i wtedy zmienia się (bądź uchyla) decyzję.
Co do dodatku wychowawczego to były już interpretacje, że jest to niezależne świadczenie i należy je wypłacać w przypadkach, gdy rodzina zastępcza nie pobiera świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania.
Ustawodawca przewidział sytuacje, w których rodziny nie pobierają świadczeń na pokrycie kosztów utrzymania dzieci, gdyż wspomniał o nich w przepisach dotyczących rodzin pomocowych, tj. uznał, iż rodziny pomocowe mogą otrzymać świadczenia także wtedy, gdy rodziny zastępcze ich nie pobierają.
pcprowiec
Praktykant
Posty: 8
Od: 07 lis 2017, 11:27
Zajmuję się: Decyzje administracyjne.

Napisano: 18 sty 2019, 11:52

Mieliśmy taki przypadek - prawnik zaakceptował . Rodzina z tego samego powodu co u autora postu nie chciała pobierać świadczenia.

Rodzina złożyła rezygnację i wydaliśmy dec. zmieniającą. i tyle .
500+ nie jest świadczeniem dodatkowym "DO" świadczenia na pokrycie kosztów !
-to osobny wniosek
-osobne postepowanie
-osobna decyzja....
JustynaP
Praktykant
Posty: 16
Od: 18 sty 2019, 11:45
Zajmuję się: Windykacja należności-odpłatności + nienależnie pobrane
Kadry PCPR

Napisano: 20 sty 2019, 23:47

JustynaP pisze:Rodzina złożyła rezygnację i wydaliśmy dec. zmieniającą. i tyle .
500+ nie jest świadczeniem dodatkowym "DO" świadczenia na pokrycie kosztów !
-to osobny wniosek
-osobne postepowanie
-osobna decyzja....
Justyna P,
no proszę Cię: Art 80 ust 1a. Rodzinie zastępczej oraz prowadzącemu rodzinny dom dziecka do świadczenia, o którym mowa w ust. 1, na każde umieszczone dziecko w wieku do ukończenia 18. roku życia przysługuje dodatek w wysokości świadczenia wychowawczego określonego w przepisach o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, zwany dalej „dodatkiem wychowawczym”.
Za SJP: "dodatek" - to, co się dodaje ponad normę, ponad określoną ilość, miarę, ponad program.
To dodatkowe świadczenie a wniosek, postępowanie i decyzja, to tryb postępowania administracyjnego.
Grzegorz_I
Praktykant
Posty: 34
Od: 31 lip 2018, 12:28
Zajmuję się: Piecza zastępcza

Napisano: 21 sty 2019, 9:04

Temat dodatku wychowawczego i jego przyznawania w przypadku, gdy rodzina zastępcza nie pobiera świadczenia, był już tyle razy poruszany na forum, w interpretacjach i na szkoleniach (nawet tych wstępnych przed uruchomieniem 500+), że naprawdę szkoda już czasu i energii na tłumaczenie, że MOŻNA go przyznawać, jeśli rodzina nie otrzymuje świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania.
Googlowanie nie boli.
pcprowiec
Praktykant
Posty: 8
Od: 07 lis 2017, 11:27
Zajmuję się: Decyzje administracyjne.

Napisano: 22 sty 2019, 1:25

pcprowiec pisze:Googlowanie nie boli.
Googlowanie nie boli, tylko problem w tym, iż prowadzący szkolenia, wyciągający wnioski i wydający interpretację, najczęściej mają wiedzę dużo mniejszą, niż my praktycy a jak przyjdzie co do czego to tymi informacjami ze szkoleń czy interpretacjami, nawet z ministerstwa, można sobie podetrzeć mniej szlachetną część placów.
Nie ma jednoznacznych przepisów tak, można lub nie można przyznać tego dodatku. Aby jakakolwiek interpretacja miała moc prawną, co wielokrotnie tu pisałem, musi być wydana jako rozporządzenie lub ustawa inaczej ma wartość taką jak opinia pana Kazia spod budki z piwem lub te którymi się posługujemy lub sami tu piszemy. Ponieważ kasę na 500+ daje Wam zapewne urząd wojewódzki, najlepiej napisać do nich niech się wypowiedzą w sprawie. Przyjdzie interpretacja tych co kontrolują i nadzorują wydawanie tych pieniędzy w danym województwie. W razie kontroli ma się "dupochron". Może to źle zabrzmiało, ale czy nie prościej dla nas, przyznających świadczenie, sa jasne i jednoznaczne oraz precyzyjne przepisy a nie takie, które pozostawiają szerokie pole do interpretacji, oraz późniejsze tłumaczenie się i pisanie stert wyjaśnień.
Grzegorz_I
Praktykant
Posty: 34
Od: 31 lip 2018, 12:28
Zajmuję się: Piecza zastępcza

Napisano: 24 sty 2019, 15:52

w grudniu mieliśmy kontrolę...

wszystko ok :)
JustynaP
Praktykant
Posty: 16
Od: 18 sty 2019, 11:45
Zajmuję się: Windykacja należności-odpłatności + nienależnie pobrane
Kadry PCPR


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 8 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny